Colemêrg’de belediye 3-4 erkeğin himayesinde

Kadın Haberleri —

18 Şubat 2021 Perşembe - 17:00

  • Kayyum atamasıyla belediyede çalışan kadınlar ihraç edildi, yerlerine erkek atandı. Yerine kayyum atanan Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Hümeyra Armut, salgın gerekçe gösterilerek, sadece kadın biriminin çalışmalarının durdurulduğunu ve pasifize edildiğini söyledi. 

MA/COLEMÊRG

Colemêrg Belediyesi iki dönemdir Türk İçişleri Bakanlığı’nın atadığı kayyumlar tarafından yönetiliyor. İlki 11 Eylül 2016'da, ikincisi ise 18 Ekim 2019'da atanan kayyumlar döneminde birçok yolsuzluk ve usulsüzlük yaşandı. Belediyeyi 200 milyon TL'yi aşkın borç altına sokan kayyumlar, bu süreçte AKP eski İl Başkanı Abdülmecit Tarhan ve kardeşi R. Tarhan, AKP İl Başkan Yardımcısı Nazif İlçin'in oğlu, AKP eski İl Başkanı Nurettin Fırat’ın baldızı, AKP eski İl Başkanı Mehmet Ertuş'un oğlu, AKP'den aday adayı olan Hakan Taş'ın kızının da aralarında bulunduğu çok sayıda AKP'liyi işe aldı. 
 
Korucular işe alındı
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi döneminde 28 milyon TL'ye ihale edilen su projesini iptal ederek, bedeli 78 milyon TL'ye çıkaran kayyumlar, AKP eski İl Başkanı Abdülmecit Tarhan'ın tutuklu kardeşi R. Tarhan'ın yaptığı yolsuzluğu ise gizledi. Kayyumlar, ayrıca çok sayıda korucuyu belediye minibüslerinde şoförlük yapmak üzere işe aldı. 
 
Kadın Müdürlüğü’ne erkek getirildi
 
Kayyumlar, göreve gelir gelmez kadın kurumları ve bu alanda çalışma yürüten çalışanları da hedef aldı. Belediyenin Binevş Kadın Dayanışma Merkezi'ni işlevsiz hale getirerek, özel hareket polislerine tahsis eden kayyumlar, burada çalışan kadınları ise görevden uzaklaştırdı. Yine, belediyenin Kadın Müdürlüğü'nün başına ise farklı bir müdürlüğün başında olan bir erkek getirildi.

Yerine kayyum atanan HDP'li Belediye Eşbaşkanı Hümeyra Armut, söz konusu tabloyu değerlendirdi. 
 
Binevş çalışanları ihraç edildi

Kayyum atamalarıyla birlikte ilk olarak eşbaşkanlık sisteminin ve kadınların hedef alındığına dikkati çeken Armut, söz konusu durumun kentin belediyesi için de geçerli olduğunu söyledi. Binevş Kadın Dayanışma Merkezi'nde çalışanların ihraç edildiğini anımsatan Armut, çıkarılanların yerine ise dönemin AKP’li Belediye Meclis üyesi bir erkeğin atandığını paylaştı. Armut, kayyumların kadın kazanımlarına karşı olduğunu ve belediyelerde erk bir politika yürüttüğünü vurguladı. 
 
Belediye erkeklerin himayesinde
  
Kadınlara "ayak işleri" yaptırılmak istendiğine dikkati çeken Armut, kayyumlardan sonra belediyenin 3-4 kişinin himayesi altına girdiğini ifade etti. Armut, "Halkın ve kadınların söz hakkı ellerinden alındı. Belli kişiler rant sağlamak için belli şartlarla yeni bir yönetim oluşturdu" dedi. Göreve geldiklerinde ilk iş olarak kadın kurumlarının başına getirilen erkeklerin işlerine son verdiklerini anımsatan Armut, yeni kayyum atamasıyla yine kadın kurumlarının erkeklere teslim edildiğini kaydetti. 
 
Pandemi bahanesi
 
Koronavirüs salgını süreci gerekçe gösterilerek, sadece kadın biriminin çalışmalarının durdurulduğunu ve pasifize edildiğini aktaran Armut, "Kadın biriminin aktif çalışması engellendi. Bütün bunlar bize gösteriyor ki kayyum politikaları halkçı ve demokratik bir politika değil. Kayyum politikaları başta Kürt halkı, sivil toplum örgütleri, muhalif kesimler, kadınlar ve yaşanan haksızlıkları kabul etmeyen herkese yönelik bir baskı politikasıdır. Bu politikanın bir parçası olmayacağız ve eşbaşkanlık sistemimizle kayyumlara karşı durmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.