Çözüm için güçlü bir muhalefet şart

Dünya Haberleri —

4 Eylül 2022 Pazar - 20:00

  • Bern’deki “Kürt Sorununda Demokratik Çözüm ve Barış Arayışları” panelinin konuşmacılarından Akın Birdal çözüm için güçlü bir muhalefet gerektiğine dikkat çekti.

 

ERDOĞAN ZAMUR/BERN

İsviçre’nin Bern kentinde 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle “Kürt Sorununda Demokratik Çözüm ve Barış Arayışları” konulu bir panel yapıldı. Alevi Dergah’ında Cumartesi günü yapılan panele; İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Onursal Başkanı ve HDP eski Milletvekili Akın Birdal, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Sera Kadıgil ve HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş panelist olarak katıldı. 

Muhalefete eleştiri 

İki ayrı konu başlığının ele alındığı panelin ilk bölümünde “İnsan hakları açısından dünya barış deneyimleri” tartışıldı. Moderatörlüğünü Ali Cem Kalkandelen’in yaptığı bu bölümün panelistleri Öztürk Türkdoğan ve Akın Birdal’dı. Birdal konuşmasında sadece iktidarın değil, muhalefetin de barış için bir çabası olmadığını vurgulayarak “Türkiye’deki iktidar varlığını teklik üzerinde inşa ediyor. Oysa özgürlük ve eşitlik çoğulculuğu gerektirir. Türkiye’de barışın sağlanmamasının temel nedeni iktidarın politikalarına karşı güçlü bir muhalefet olmaması. Kürt düşmanlığı, iktidarı ve muhalefeti birleştiriyor. Muhalefet liderleri ‘askerimizin ayağına taş değmesin’ diyor. Oysa o askerler savaşa gidiyor” ifadelerini kullandı.

Savaşın maliyeti 4 trilyon dolar

“Savaş önce gerçekleri öldürür, sonra toplumu çürütür” diyen Öztürk Türkdoğan ise “Son 7 yılda yaşanan hak ihlallerinde 6 bin 100 kişi yaşamını yitirdi. 8 bin 900’e yakın insan da yaralandı. Kürt sorunundan kaynaklı çatışmanın Türkiye’ye maliyeti ise 4 trilyon dolar. Bu parayla Türkiye yeniden inşa edilirdi” diyerek savaşın tahribatlarına dikkat çekti.

Yeniden yapılanma şart

Panelin ikinci bölümünde “Kürt sorununda çözüm perspektifleri” tartışıldı. Moderatörlüğünü Yurdusev Özsökmenler’in yaptığı oturumda CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP Milletvekili Sera Kadıgil ve HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Bektaş konuştu.

Barışın muhatabı Öcalan

Meral Danış Beştaş konuşmasında “Barış ancak muhattaplarıyla yapılır. Biz HDP’nin rolünü yadsımıyoruz. Ancak Kürt sorununda Sayın Öcalan’ın rolü gözardı edilemez. Yıllardır disiplin cezaları adı altında keyfi uygulamalarla avukat ve aile görüşleri yasaklanıyor. Sorunun muhatabını yok sayarak barışı inşa edemezsiniz” uyarısını yaptı.

Kurumlar yeniden yapılandırılmalı

Sezgin Tanrıkulu ise barış için meclisin, akademinin, basının, yargının ve sivil toplumun yeniden yapılandırması gerektiğini ifade ederek “20 yıldır AKP iktidarı bütün bu kurumların içini boşalttı. Her şeyi kendisine bağladı. Bu kurumlar yeniden yapılandırılıp, asli görevlerini yapması sağlanmalı” dedi.

Kürt sorununu batıya anlatmalı

Sera Kadıgil de Türkiye’nin batısındaki halka Kürt sorununu anlatmak gerektiğini vurgulayarak, “Batıda Kürt sorununu hala ‘terör’ sorunu olarak gören bir kısım emekçi kitlesi var. Gezi’ye kadar ben de devleti kutsal biliyordum. Ne zaman ki Gezi’de bize gaz bombalarıyla saldırıldı o zaman Kürtlere karşı devletin yaptıklarını sorgulamaya başladım. Benim gibi binlerce insan da aynı durumu yaşıyor. Kürt sorununu batıya taşımak bizim işimiz olmalı” diyerek, bunun için mücadele edeceklerini vurguladı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.