DAİŞ’li kadın ve çocuklar Almanya’da

Kadın Haberleri —

Alman DAİŞli kadınlar ve çocuklar ülkelerine gönderildi

Alman DAİŞli kadınlar ve çocuklar ülkelerine gönderildi

  • Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi, DAİŞ’li 10 kadını ve 27 çocuğu Alman heyetine teslim ederek Almanya’ya gönderilmelerini sağladı. Almanya’ya iade edilen DAİŞli kadın ve çocuklarının sayısı 91 oldu. 

Almanya’dan diplomatik bir heyet 30 Mart’ta Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi’ni ziyaret etti. Heyette, Almanya Dışişleri Bakanlığı Başkonsolosluğu Dışişleri Dairesi Başkanı Kurt Georg Stöckl-Stillfried ve Almanya Konsolosluğu Dışişleri Başkan Yardımcısı Manga Kleese yer aldı.

Dış İlişkiler Dairesi Eş Başkanı Ebdulkerîm Omer, Daire Başkan Yardımcıları Fener El-Giêt ve Ebîr Êliye ile YPJ’den Lana Hesen heyeti karşıladı.

Alman heyeti ve Özerk Yönetim arasında yapılan görüşmede, Suriye’nin mevcut durumunun yanı sıra Kuzey ve Doğu Suriye’deki durum da tartışıldı. Suriye krizinin çözülmesi için izlenmesi gereken yollar, mülteci ve göçmen kamplarındaki durum ile Özerk Yönetim’e dönük tehditler de görüşmenin konusu oldu.

Kurt Georg Stöckl-Stillfried, Almanya’nın Özerk Yönetim’e ekonomik ve insani yardımda bulunacağını açıkladı.
Diş İlişkiler Dairesi, görüşmede Roj Kampı’nda bulunan Almanya vatandaşı 27 çocuk ve DAİŞ’li 10 kadını Alman heyetine teslim etti. Fener El-Giêt, Alman heyetinin bölgeyi 3’üncü ziyareti olduğunu belirterek, kadın ve çocukların resmi belgelerle teslim edildiğini söyledi.

Federal savcılık suç duyurusunda bulundu
Alman heyetine teslim edilen 10 kadından 4’ü hakkında Almanya’da ‘insanlığa karşı işlenen suçlar’ kapsamında dava açıldı. Federal savcılığın haklarında suç duyurusunda bulunduğu 4 DAİŞ’li kadının Nürnberg, Aschersleben, Idar-Oberstein ve Frankfurtlu oldukları açıklandı.

Geriye kalan 6 kadın hakkında da insanlığa karşı işlenen suçlar ve terörist bir örgüte üye olmaktan eyalet mahkemeleri soruşturma başlattı. 

Olaf Scholz hükûmetinde dışişleri bakanı olarak görev yapan Annalena Baerbock da konuya ilişkin basına verdiği bilgide; “bunlaran bir kısmı Almanya’ya girişleri ile birlikte tutuklandılar” dedi. 

Avrupa devletlerini vatandaşları olan DAİŞ’lileri teslim almaya çağıran Dış İlişkiler Dairesi Başkan Yardımcısı Fener El-Giêt, Özerk Yönetim’in şimdiye kadar Almanya’ya 91 çocuk ve kadını teslim ettiğini açıkladı. HABER MERKEZİ / ANHA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.