Değişim ve atılım kongresi

Yeşil Sol Parti

Yeşil Sol Parti

  • Yeşil Sol Parti, değişimle yeni bir atılım başlatacağı 15 Ekim’deki olağanüstü kongresine hazırlanıyor. Partinin adı, eşbaşkanları ve yönetimi değişiyor; yeni dönem için 3. Yol’un güzergahı da belirleniyor.

Yeşil Sol Parti’nin isminin, öncül partileri çağrıştıran Demokratik Halklar Partisi (DHP) veya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olması ağırlık kazandı. Eşbaşkanlık için de Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan ile Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç’un isimlerinin öne çıktığı belirtiliyor.

Kapatma davası nedeniyle Halkların Demokratik Partisi’nden ayrılanların çatısı altında buluştuğu Yeşil Sol Parti, 15 Ekim’de Olağanüstü Kongresini Atatürk Spor Salonu’da yapacak. Kongre gündeminde ise partinin isim, yönetim ve eşbaşkan değişikliği olacak. BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre; partiye en çok “Demokratik Halklar Partisi” önerisi geldi ve bu isim ağırlık kazandı. İkinci alternatif olarak ise “Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi” önerildi. Ancak, yasal bir engel olmaması halinde Yeşil Sol Parti’nin yeni isminin Demokratik Halklar Partisi olması görüşü ağırlık kazandı. Partinin logosunun aynı kalması, ancak, oy pusulasında beyaz zeminin görünür olmaması nedeniyle zeminin renklendirilmesi planlanıyor.

Yeşil Sol Parti’nin halen 100 asil 40 yedek üyeden oluşan Parti Meclisi’nin üye sayısı da azaltılacak. Kesinleşmemekle birlikte asil üye sayısının 70’e indirilebileceği belirtiliyor. Kongre sonrası genel merkez olarak şu anda HDP’nin kullandığı bina kullanılmaya devam edecek, Demokratik Bölgeler Partisi’nin kullandığı bina ise “parti okulu” haline getirilecek.

Bakırhan ve Hatimoğulları

HDP’de olduğu gibi Yeşil Sol Parti’de de eşbaşkan adayları, mutabakat komisyonları tarafından belirleniyor. Eşbaşkan adaylarını belirlemek için toplantılarına başlayan komisyonlara, parti tabanından en fazla önerilen isimler, kendini fesheden Demokratik Halk Partisi’nin (DEHAP) genel başkanlığını da yapan, eski Siirt Belediye Başkanı ve halen bu ilin milletvekili olan Tuncer Bakırhan ile bileşen siyasi partileri temsilen Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç oldu. Partide, mutabakat komisyonlarından, iki ismin eşbaşkan adayı olarak çıkması yüksek olasılık olarak görülüyor.

Kayyuma son verilsin

Kongrenin ardından ise hızla yerel seçim için hazırlıkların başlatılması planlanıyor. Bu kapsamda, 2024 yerel seçimlerine ilişkin politikaları belirlemek üzere Kasım ayı başında geniş katılımlı bir yerel yönetimler konferansı toplanması kararlaştırıldı. 2019 yerel seçimlerinde Batı’da, özellikle İstanbul, Adana, Mersin gibi illerde CHP adaylarını destekleyen partinin yeni yönetiminin, 2024 seçimleri için ise köklü politika değişikliğine gitmesi ve iktidara da seçim iş birliği için “müzakere” çağrısı yapılması tartışılıyor. Parti kaynakları, yerel seçimlerde sadece muhalefetle değil, koşullarının kabul edilmesi halinde iktidar partisiyle de hem yerel seçim işbirliği hem de “yeni anayasa” konusunda müzakereye açık olunacağını ifade ediyor. Bu konudaki koşullarının Abdullah Öcalan’a tecridin ve partili belediyelere kayyum atamalarının son bulması; haklarında göreve iade kararı bulunan belediye başkanlarının görevlerine yeniden atanmasının olacağı belirtiliyor.

Adaylar önseçimle

Yeşil Sol Parti bir yandan da seçimlere “tek başına” girecek şekilde çalışma yürütecek. Bu kapsamda, belediye eşbaşkan adayları, parti tabanı, kanaat önderleri, sivil toplum örgütlerinin de görüşleri alınarak önseçimle belirlenecek. Buna göre önseçimde sadece üyeler değil, halkın en geniş katılımının sağlandığı bir sistem devreye sokulacak. Adayların önseçime girmesi için yeni dönemde açılacak olan parti okulunda eğitim görmeleri koşulu aranacak.

1 Ekim’de müzakere çağrısı

Yeşil Sol Parti, kongreden sonra, yerel seçimlere yönelik politikaların yanı sıra Kürt sorunun demokratik çözümü konusunda da kampanya başlatacak. Bu kapsamda, muhalefet partilerinin yanı sıra iktidardaki AKP ile de görüşme yolları aranacak. Bu girişimin ilk ve en önemli adımı, Meclis’in yeni yasama yılına başlayacağı 1 Ekim’de atılacak. Parti yöneticileri ve milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni yasama yılı açılış konuşması öncesinde, yeni anayasa masasına oturmak için koşulları içeren bir deklarasyon açıklayacak. Deklarasyonda da Öcalan’a tecridin kaldırılması ve kayyum uygulamasına son verilmesi koşullarının yer alacağını belirten bir parti yöneticisi, “Tecridin kalkmadığı bir koşulda silahsızlanma, barış, müzakere tartışılamaz” görüşünü dile getirdi.

 

*****

Yerel seçim takvimi başlıyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 1 Ocak’tan itibaren yerel seçim takviminin başlayacağını duyurdu.

Hürriyet'e konuşan Yener, şu açıklamaları yaptı: “YSK olarak 1 Ekim itibarıyla seçmen listelerini nüfus ve vatandaşlıktan alacağız. Kanun uyarınca, 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimiyle listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri çıkaracağımız genelgelerle kamuoyuyla paylaşacağız. Seçim takvimi içerisinde nasıl ki 6 Şubat sürecinden sonra kurulumuz kolaylaştırıcı kararlar almışsa askı süresi içerisinde yine benzeri kolaylaştırıcı uygulamaları yapacağız. Deprem bölgesindekiler için rahatça adres taşıma işlemlerini gerçekleştirmesi konusunda kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceğiz.

14-28 Mayıs seçimlerinin ardından öncelikle tüm ilçe ve il seçim kurullarında bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, fotokopi kâğıdı, kalem, mühür, oy kullanma karavanları gibi seçimde gerekli olan malzemeleri, stok durumunu ve ihtiyaç listelerinin bildirilmesi konusunda çalışma yaptık. Özellikle oy verme kabinlerinde eskime nedeniyle yıprananlar, kullanılamaz hale gelenler var. Onların yenilenmesi, oy torbaları kullanıldığı için yeni seçimde ihtiyaç olanların ne kadar olduğunun tespit edilmesi, temini için ihale yapılması ve hazır hale getirilmesi bir süreç alacağı için biz 1 Ocak’a kadar tüm malzeme eksikliğimizi peyderpey gideriyoruz.

En erken Ekim sonu, en geç aralık gibi deprem bölgesine gidip durum tespiti yaparız. Takvim başladıktan sonra kurul üyelerimizin ya da genel müdür, yardımcılarımızın son durum nedir bir tespit yapıp buna göre eksiklik varsa gidereceğiz. Mükerrer seçmen olması mümkün değil. Çünkü biz seçmen listelerini siyasi partilerimizle paylaşıyoruz.

Elektronik seçimle ilgili kanuni düzenleme sadece yurt dışı seçimler için var. Ancak yurt içinde bir düzenleme yok. Bu parlamentonun konusu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.