Dem dema azadîye eylemleri sürüyor

Diaspora Haberleri —

28 Mayıs 2021 Cuma - 16:35

  • Avrupa kentlerinde, Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na dönük işgal saldırılarına karşı Kürdistanlıların “İşgale ve soykırıma karşı her yer Avaşîn, Zap, Metina. Dem dema azadîye" şiarıyla düzenlenlediği eylemler sürüyor.

 

Almanya’nın Düsseldorf kentinde Kürdistanlılar işgal saldırılarına ve tecride karşı alanlara çıktı. Düsseldorf DGB Haus önünde toplanan eylemciler  sık sık “Avaşin, Zap, Metina Bijî Berxwedana gerilla” sloganları attı. Fed-Med NRW adına konuşan Engin Sever,  ABD, İngiltere ve diğer uluslararası güçler ile Türk devletinin ortak bir konseptle Medya Savunma Alanları’na yöneldiklerini ve tüm Kürt kazanımlarının hedeflendiğine ifade etti. Teko-Jin aktivisti ise Kürt halkına karşı NATO devletlerinin desteğiyle faşist Türk devletinin soykırım savaşı başlattığını, bu işgal savaşında yaşanacak her katliamdan tüm devletlerin sorumlu olduğunu belirtti. 

Eylem, sloganlarla sona erdi.

Duisburg’da ise Öcalan'ın özgürlüğü için Birleşmiş Milletler'e (BM) bin 512 mektup gönderildi.

Paris'te Kürtler ABD'yi protesto etti

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistanlılar, dört haftadır ABD konsolosluğu önünde eylemde. Kürdistanlılar, Kürt hareketinin öncülerini hedef alan ABD’yi bu hafta da protesto etti. Eylemde sık sık Fransızca ve Kürtçe “Katil Erdoğan”, "Kürdistan için siyasi çözüm”, "Diktatör Erdoğan” ve “Öcalan için özgürlük” sloganları atıldı.
Eylem boyunca konuyla ilgili Fransızca yazılı bildiri okuyup dağıtan Kürdistanlılar, Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan hakkında alınan alınan kararın derhal geri çekilmesini istedi.

CDK-F Eşbaşkanı Necmettin Demiralp, “Uygarlığün anası, tüm insani değerlerin beşiği olan kutsal Kürdistan topraklarının faşist Türk devleti tarafından daha fazla kirletilmesine izin vermeyelim” dedi.

Öte yandan kentte  TCŞ aktivistleri, trenlerde bir eylem gerçekleştirdi. Öcalan posterleri ve PKK bayraklarıyla trenlere giren gençler, bildiri okudu.

Gençler kesintisiz eylemde

Fransa’nın Bordeaux kentinde TCŞ ve TekoJIN aktivistleri faşist Türk devletinin Metîna, Zap, Avaşîn’e yönelik soykırımcı işgal saldırılarını protesto etti. PKK, TCŞ bayrakları ve Öcalan’ın flamalarının taşındığı eylemde sık sık “Bijî Serok Apo”, “Be Serok jiyan nabe” ve “Bijî berxwedana gerîla” sloganları atıldı.

Zürih'te de protesto edildi

ABD'nin PKK'nin 3 öncü kadrosu hakkındaki karar İsviçre'nin Zürih kentinde de protesto edildi.  Zürih Kanton Parlamentosu’nun bulunduğu Rathausbrückee’de düzenlenen eylemde, 3 Kürt yöneticinin fotoğraflarının bulunduğu “Kürt halkının temsilcileri terörist değildir” yazılı pankart taşındı.

İsviçre Kürt Toplumu (CDK-S) Eşsözcüsü Ali Şimşek eylemde yaptığı konuşmada “ABD'nin gerçek dışı ve hayali gerekçeler öne sürülerek Kürt halkının temsilcileri olan 3 Kürt yöneticinin başına ödül konularak yakalanmaları kararı bir an önce geri çekilmelidir. Alınan bu karar bugün Türk ordusunun gerek ABD gerekse Avrupa ülkelerinin desteğini yanına alarak 4 parça Kürdistan'a yönelttiği işgal ve katliam saldırılarından bağımsız değildir” dedi.