DİB seçim güvenliği için uyardı

29 Ocak 2023 Pazar - 17:15

Demokrasi İçin Birlik (DİB) Meclisi

Demokrasi İçin Birlik (DİB) Meclisi

  • Demokrasi İçin Birlik, seçim güvenliğinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, bütün muhalefete "ortak hareket etme" çağrısı yaptı. 

Demokrasi İçin Birlik (DİB) Meclisi, çok sayıda kurum ve yurttaşın katılımıyla yaptığı toplantının sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, iktidar bloku dışında kalan bütün güçlere çağrı yapılarak, gelecek seçimlerin kritik olduğu belirtildi. Bildirgede, “DİB Meclisi, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın ve dışında kalan diğer sol ve demokrat kesimlerin yok sayılmasının, bu ülkenin onlarca yıllık barış demokrasi özgürlük, eşitlik taleplerinin, kaybedilen binlerce canı yok saymak olduğunu ifade etmektedir. Bu yok sayma topraklarını korumak için jandarma dipçiği yiyen köylülerin, yarı aç yarı tok grev yapan işçilerin, erkekler tarafından öldürülmemek için hayatımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz diyen kadınların, LGBTİ+ ların, eşit yurttaşlık talep eden Alevilerin ve Kürtlerin ve cümle halkların, barınamayan, beslenemeyen yarı aç yarı tok yaşayan toplum kesimlerinin yok sayılmasıdır” denildi.

Ortak hareket kaçınılmaz

İktidar karşısında ortak hareketin vazgeçilmez olduğu ifade edilen bildirgede, “İktidarın HDP'ye ve muhalif güçlere dönük çok önceden başlamış siyasi saldırganlığı, bugün parti kapatma, hesaplara blokaj, siyaset yasağı, medya sansürü, trol ordusu, tehdit ve suikast girişimleri ve benzeri boyutlarıyla sürerken, benzer yöntemlerin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Millet İttifakına da yöneldiği görülmektedir. Dolayısıyla demokratik haklar ve özgürlükler tanımayan iktidar bloku karşısında ortak hareket vazgeçilmezdir” ifadelerine yer verildi.

Güvenlik için meclisler

Her alanda sandık güvenliğini sağlamak için meclislerin kurulacağı vurgulanan bildirgede, “Taleplerini ve itirazlarını her baskıya rağmen dile getirmekten vazgeçmeyen toplum kesimlerini birleştirecek, sinerji yaratacak, ortak aklı ortaya çıkaracak ve besleyecek bu meclisler aynı zamanda halkın özneleşmesinin de yoludur. Yurttaşların inisiyatifiyle kurulacak bu meclislerin hızla hayata geçirilmesi acil bir adımdır” denildi.

İktidar bloku karşısında aday

Bildirgede, şu ifadelere yer verildi: "Bu süreçten ancak iktidar dışında muhalefet blokunun en küçük ortaklaşma imkânını değerlendirmesi, demokrasi güçleriyle diyalog halinde temel talepleri gözeten ortak adaydan sandık güvenliğinin sağlanmasına kadar her konuda ortaklaşmasıyla çıkılabilir. DİB Meclisi, iktidar bloku dışında kalan bütün muhalefeti bir adayda ortaklaşabilmek için şartsız ve koşulsuz müzakere etmeye, en temel demokratik çerçevede uzlaşmaya, tek adam rejimini tarihin çöplüğüne göndermek için halkın değişim enerjisini güçlü bir biçimde açığa çıkaracak ortaklaşmayı mutlaka yaratmaya davet etmektedir. Halkın umudu ve beklentisi bu yoldadır.”  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.