Direniş büyüyor

8 Mart 2021 Pazartesi - 16:30

.

.

  • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Avrupa kentlerinde Cumartesi gününden bu yana eylem halinde olan Kürt kadınlar, ‘Jin Jiyan Azadî’ diyerek, cins sömürüsünü, eşitsizliği, cins kırımını yaratan faşizm sistemine öfke yağdırdı.

HABER MERKEZİ

Fransa’nın Paris, Marsilya ve Montpellier, Kıbrıs’ın Limassol, İsveç’in Stockholm, Almanya'nın Nürnberg, Wilhelmshaven, Dortmund, Berlin ve Frankfurt, Avustralya’nın Melbourne, İngiltere’nin Londra ve Yunanistan’ın Lavrio kentlerinde düzenlenen etkinliklerle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlandı. 

FRANSA

Marsilya’nın Canabiere Meydanı’nda pazar günü toplanan halk, ‘Erdoğan’ın Yargılanması İçin 100 Neden’ ve ‘Jin Jiyan Azadî’ pankartlarıyla Vieux Port meydanına doğru yürüyüş başlattı. Yürüyüşe katılan kurum temsilcileri, yürüyüş ardından yapılan mitingde birer konuşma yaparak, eşitsizliğe karşı direniş mesajı verdi. Ardından halaylar çekildi.

Montpellier’de de Delal Amed Kadın Komünü ile çok sayıda Fransız kurumu ortak bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe ulusal kıyafetlerle katılan Kürt kadınlar,  “Diktatörü Yargılamak İçin 100 Neden, 100 Bin imza” kampanyası için de imza topladı. Fransız aktivisler de “Rojava devrimi kadın devrimidir”, “Bijî YPJ”, “Bijî Rojava” yazılı dövizler taşıdı. Eylem, Comedie Meydanı’na düzenlenen miting ardından çekilen halaylarla sona erdi.