Dört devlet de hazmedemiyor

Zeyneb Murad

Zeyneb Murad

  • Dört devletin de Kürt halkının statü sahibi olmasını hazmedemediğini belirten KNK Eşbaşkanı Zeyneb Murad, “Bu aşama, halkımız için kader aşamasıdır” dedi.

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Eşbaşkanı Zeyneb Murad, Türk devletinin Kürt halkına yönelik saldırılarına ilişkin ANF’ye konuştu. Kurdistan’ın dört parçasında saldırılar olduğunu belirten Murad, “Kurdistan topraklarında hala büyük bir askeri güçle saldırılarda bulunuyor. Düşmanımız Ortadoğu’da ve dünyada yaşanan kaosu, Kürt halkının tüm kazanımlarının yok edilmesi için bir fırsat olarak görüyor. Buna karşı öncelikle siyasi partilere, sonra halkımıza ve birlikte yaşadığımız tüm kurumlara görev ve sorumluluk düşüyor” dedi.

Genel Kurul toplantısının sonuç bildirgesinde de Kurdistan'ın işgali ve Kürt çocuklarının katledilmesini asla kabul etmeyeceklerini vurguladıklarını kaydeden Murad, şöyle devam etti: “Düşmanlarımızın bunu yapmaya kararlı olduğu açıktır, biz de Kürt halkı olarak bu saldırılar karşısında kararlı olmalıyız. Siyasi partilere çağrımızdır; halkımıza yönelik bu plan ve komplolarda hiçbir zaman yer almayın.”

Guney Kurdistan’daki siyasi, ekonomik ve toplumsal krize işaret eden Murad, şunları söyledi: “Halkımızın yaralarını iyileştirmek yerine durumun daha da zorlaştırıldığını, Başûr ve Rojava’daki statünün tehdit edildiğini görüyoruz. Türkiye, İran, Suriye, hatta Irak olsun işgalci devletler, Kürt halkının bu aşamaya gelmesini, başarılı ve statü sahibi olmasını hazmedemiyor. Her ne kadar aralarında siyasi, dini vb. çatışmalar olsa da İran ve Suriye de söz konusu Kürt halkı olunca Türk devleti ile anlaşma yapabiliyor. Bu devletler, Kürt halkını yok etme konusunda ittifak halindeler. Dolayısıyla bu aşama, halkımız için kader aşamasıdır. Siyasi partilerden, sivil toplum kurumlardan ve halkımızdan talebimiz, bu gerçekleri görerek tavır almalarıdır. Kurdistan topraklarının işgal edilmesini, çocuklarımızın öldürülmesini kabul etmediğimizi kararlı bir şekilde söylemek zorundayız.”

Türk devletinin, tüm Kürt halkını ve Kurdistan'ı hedef aldığını söyleyen Murad, şunları ifade etti: “Düşmanlarımız çok ama şu an en zayıf noktadalar. Yerel seçimlerde AKP-MHP ittifakının nasıl başarısız olduğunu, halkımızın nasıl kazandığını gördük. Bu da demek oluyor ki; zor olsa da düşmanı yenme fırsatımız var. Bu da halkın, siyasi partilerin, toplumun bütünlüğü ve birliğiyle olur. Kurdistan'ın işgaline, Kürt halkının kazanımlarının yok edilmesine karşı sessiz kalmayacağımızı hep birlikte söylemeliyiz."

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.