Dövüldü, işiyle tehdit edildi

25 Ağustos 2021 Çarşamba - 18:41

MİHEME PORGEBOL - HAKKARİ

Colemêrg’de 15 yıldır Yurtiçi Kargo’da çalışan Eyüp Er, 19 Ağustos’ta özel harekat binalarında ikamet eden bir polisin evine kargo götürdü ve kapı açılmayınca kargonun üzerinde yazan numarayı aradı. Telefona cevap veren A. E. isimli kadına kargolarının olduğunu ve kapıyı açmasını isteyen Er, kargosunu teslim ettikten sonra şubeye döndü. A.E’nin eşi, Eyüp Er’in çalıştığı şirketi arayarak özel harekat polisi olduğunu söyleyip “Benim evime kargo getiren kim? Onun canını alacağım, onu öldüreceğim" şeklinde tehditler savurdu. Konunun ne olduğunu öğrenmeye çalışan Er’in o sırada telefonu çaldı. Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Asayiş Şube'den aradıklarını söyleyen kişiler, Er’i ifade vermek için karakola çağırdı. Bunun üzerine Asayiş Şube'ye ifade vermeye giden Er, burada personelin "başkomiserim" diye hitap ettiği biri tarafından "seni burada öldürürüz kimsenin haberi olmaz" şeklindeki tehdit ve hakaretlere maruz kaldı. Emniyet personelinin hitabından başkomiser olduğu anlaşılan kişi hakaret ve tehditlerle yetinmeyerek Er'e, ayrıca vurdu.

Emniyet’e A.E’ye “canım” dediği gerekçesiyle çağrıldığını öğrenen Er, işlemlerinin ardından hastaneye götürdü. Sağlık kontrölünden sonra polis tarafından evine götürülen ve evinin yakınlarında araçtan indirilen Er, beyaz doblo marka bir araçtan inen sivil giyimli ve yüzleri kar maskesiyle kapalı polisler tarafından zorla araca bindirilerek darp edildi. Daha sonra araçtan atılan Er, yaşadıklarını gazetemize anlattı.

Anlatmasına rağmen dinlemediler

Tekser’de kargoyu evine götürdüğü A.E. ile yaptığı görüşmelerin hepsinin şirket telefonuyla yaptığını ve kayıt altında olduğunu dile getiren Er, A.E’ye yönelik herhangi bir tacizde bulunmadığını söyledi. Asayiş Şube’de darp edildiğini vurgulayan Er, “Hiç sorgulamadan, ne yaptığımı bana söylemeden işkence ettiler. Tek başıma olduğum için korktum. İfademi verip öyle bir şey yapmadığımı söylememe rağmen dinlemediler" dedi.

Panik yapınca araçtan attılar

İşkenceye uğradıktan sonra polisler tarafından sağlık kontrolü için hastaneye götürüldüğünü dile getiren Er, burada polisler tarafından korkutulduğunu söyledi. Polislerin işkenceye ilişkin ifade vermemesi için kendisine baskı uyguladığını dile getiren Er, “Sağlık kontrolünden sonra bir polis ekibi ısrarla 'seni eve arabayla bırakacağız' dedi. Ben işim olduğunu, çarşıya gideceğimi söylememe rağmen beni bırakacaklarını söylediler. Ekip otosuna bindik evimin adresini söyledim, ancak eve 200 metre kala işleri çıktığını söyleyip beni indirdiler. İnmemle arkadan gelen beyaz renkli doblo tipi bir araçtan çıkan iki kişi beni arabaya atıp kaçırdılar. Arabanın içine aldıkları gibi dövmeye başladılar. Nereye götürüldüğümü bilmiyordum” dedi. Oğlunun kendisinin kaçırıldığını gördüğünü ve mahalleye haber verdiğini sözlerine ekleyen Er, “Araçla beni Hakkari'nin kuytu bir yeri olan üniversite civarına götürürlerken ters yola saptılar. Ters yola girmelerinden ötürü panik yapıp beni araçtan attılar” dedi.

Darp raporu aldı

Konuya ilişkin hastaneye giderek darp raporu aldığını ifade eden Er, burnu ve kaburgalarında kırıklar olduğunu belirtti. 17 yıldır kargocu olarak çalıştığını dile getiren Er, ne A.E’ye ne de başkasına yanlış yaklaşmadığını ve taciz etmediğini söyledi. Bu konuda hakkında hiçbir şikayettin olmadığını aktaran Er, “Öyle bir şey yapmış olsam da bunun cezası bu mudur? Mahkemeler var, hak hukuk var. İnsan kaçırıp işkence etmek hangi kanunda yazıyor?" diye sordu.

HTS kayıtları Er’i doğruladı

Öte yandan Eyüp Er'e ait telefonlardan yapılan görüşmelerin HTS kayıtlarında "canım" ifadesi geçmediği de anlaşıldı. HTS kayıtlarının incelenmesinden sonra taciz edildiğini iddia eden A. E. adlı kadının ifadesini "Telefonda demedi. Kapıda söyledi" şeklinde değiştirerek çelişkili ifadelerde bulunduğu öğrenildi.

Yalnız bırakıldım

İftiraya uğradığını öne sürüp bu süreçte kendisini her anlamda yalnız hissettiğini söyleyen Er, "Yanımda insanlar olsaydı, kurumlar olsaydı böyle olmazdı. Sadece HDP değil, AKP başkanı da çıkıp ben bunu kabul etmiyorum diyebilmeliydi ama kimse demedi. Valilik olaya dair tek bir açıklama yapmadı. Polisler hakkında soruşturma açılmadı” diye konuştu.

ÖHD: Takipçisi olacağız

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz ve Er'in yalnız bırakıldığına dair eleştirileri ilettiğimiz ÖHD Hakkari Temsilcisi Ramazan Kurt ise Er'le olay günü iletişime geçtiklerini, ancak korkutulduğundan ötürü kurumsal bir destek talep etmediğini söyledi. Devlet güçlerinin pervasızca hareket ettiğini vurgulayan Kurt, son zamanlarda artan buna benzer vakaların kamuoyu adına takipçisi olduklarını ekledi.

Bundan sonrası için kurumları ve kamuoyunu yanında görmek istediğini vurgulayan Eyüp Er ise "Beni işimle korkutuyorlar. Benim bu iş dışında bir şeyim yok. Ben hukukun yerine getirilmesini, bana bunu yapanların, iftira atanların cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

 

Benzer olaylar çok yaşandı

Devlet güçlerinin Kürdistan'da devletin güç ve imkanlarını arkalarına alarak yasalarda açık bir şekilde suç olan uygulamalarda bulunduğu biliniyor. Daha önce de Colemêrg kent merkezinde yol verme tartışması yüzünden Remzi Duman ve Metin Öztunç adlı iki yurttaş polis tarafından bacaklarından vurularak yaralanmıştı. Olay sonrasında polisler hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmemişti.

Benzer bir başka olay da Ağustos 2020’de dolmuş şoförü Sabri Erkaya'ya uygunsuz yerde yolcu bindirdiği için ceza kesilmiş ve yol ortasında polis tarafından darp edilmişti. Erkaya'nın darp edilmesine tepki gösteren halka karşı silah kullanan polisler, aralarında zihinsel engelli bir çocuğun da olduğu 7 yurttaşı darp ederek gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlardan 4’ü tutuklanmış, aylarca cezaevinde kalmıştı.

Colemêrg Fatih Kışlasında görevli askeri personelin gece geç saatlerde mahalle aralarında son sesle ırkçı müzikler açarak halka gözdağı verdiği, kadınları taciz ettiği de biliniyor. Halkın tepkisine rağmen yetkililer ve kurumlar harekete geçmiyor, yasal mercilere yapılan başvurular ise sonuçsuz kalıyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.