Elimiz Belimizde, Paris’te!

Kadın Haberleri —

Paris sergisi

Paris sergisi

  • Fransa Kürt Kadın Hareketi 8 Mart etkinlikleri kapsamında Aslı Filiz’in "Elimiz Belimizde” sergisi 1 Mart akşamı Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde yapılan bir resepsiyonla sanatseverler ile buluştu.

SELMA AKKAYA / PARİS

Sergiye Fransa Boyun Eğmeyenler Hareketi 20. Paris bölgesi Milletvekili adayı Paris Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Danielle Simonnet, Paris Kadın Evi, Barış Hareketi, 10. Paris  Belediyesi Meclis Üyesi Elie Joussellin, Montreuil Kadın Evi, Fransız Komünist Parti temsilcileri, CDK-F, TJK-F ve Tev-Çand Paris emekçileri katıldı. Resepsiyonda Aslı Filiz’in Şahmaran, 4 Kadın 4 Toprak, Eli Belinde Kilim Motifleri, Dersim’in Kayıp Kızları, Aysel Tuğluk-Hafıza, Rojava’da Kadın, Taybet Ana’nın 7 günü adlı çalışmaları sergilendi.

Direnişçi kadını işliyorum
Kürt kadınının acıları ve mücadelesini konu alan serginin açılışında Aslı Filiz, katılımcılara seslenerek, “Tuval çalışmalarımda Mezopotamya, Kürt tarihi ve mitolojisini konu olarak seçmeye özen gösteriyorum. Ağırlıklı olarak kadın temasanı çalışıyorum. Çünkü Kürdistanlı bir kadın olarak hem yaşadığımız toplumun baskısına karşı hem de devletin baskısına karşı direniyoruz. Mezopotamya topraklarında yaşanan acılarımızı, sevinçlerimizi, renkler ile yansıtmaya çalıştım. Umuyorum bu hisleri sizlere yansıtabilirim. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesi ile Fransa Kürt Kadın Hareketi’nin organize ettiği bu etkinlikte yer aldığım için çok mutluyum" dedi.

Sergi 10 Mart’a kadar açık
Aslı Filiz konukları ile birlikte sergiyi dolaşarak eserlerini tanıttı. Resepsiyonda genç müzisyen Zelal Allak'ın keman dinletisine Deniz Yavuncu piyano ile eşlik etti. 20 yıldır grafik tasarımcı olarak çalışan Aslı Filiz’in “Elimiz Belimizde” sergisi 10 Mart tarihine kadar Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde ziyaretçileri ile buluşacak. Sanatçı 4 Mart tarihine kadar sergide hazır bulunarak konuklarını karşılayacak.