Erdoğan, Avrupa'daki Türkleri kullanıyor

Dünya Haberleri —

6 Eylül 2020 Pazar - 23:00

  • Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Almanya’da yayımlanan Handelsblatt gazetesinde yer alan söyleşisinde “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Batı Avrupa'da yaşayan Türkleri veya Türk kökenli göçmenleri kendi amaçları için araçsallaştırmaya çalışmasını kınıyorum” dedi. 

 

5 Eylül günü "Açık kapı politikası artık yok" başlıklı söyleşide Kurz, Avrupa Birliği’nin Erdoğana karşı ortak bir duruş sergilemediğini söyleyerek, "Bu konuda kararlı bir biçimde hareket eden birleşik bir Avrupa Birliği (AB) temenni ediyorum. Bunun neden olmadığını anlayamıyorum. AB dış sınırlarını en ön cephede savunan Yunanistan ile dayanışma içinde olmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göçmenleri bir silah olarak kullandığını dile getiren Kurz, "Avrupa, Türkiye'nin şantajına izin verirse bu çok büyük sorun olur” diye belirtti.

Viyana’da ırkçı Türkler’in yol açtığı provokasyonlara ilişkin sorulan soruyu ilişkin ise Kurz, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Batı Avrupa'da yaşayan Türkleri veya Türk kökenli göçmenleri kendi amaçları için araçsallaştırmaya çalışmasını kınıyorum" cevabını verdi.

DÜSSELDORF

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.