Espiye Cezaevi’ndeki grev süresiz-dönüşümsüz oldu

.

.

  • Giresun Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde hak ihlallerine karşı 56 gündür açlık grevinde olan tutsakların bir bölümü, süresiz-dönüşümsüze çevirdi.

Giresun Espiye L Tipi Kapalı Cezaevi’nde hak ihlalleri ve idarenin baskılarına karşı tutsakların başlattığı açlık grevi eylemi 56. gününe girdi. Açlık grevinde olan tutsaklardan Erdal Emeç, Aydın Oğuz, Ahmet Budak, süresiz-dönüşümsüz açlık grevine çevirdi. Ailesini arayan hasta tutsak Erdal Emeç, aldıkları kararla grevlerini bir üst boyuta taşıdıklarını belirterek, grevin talepleri yerine getirilinceye kadar devam edeceğini söyledi. Emeç, dün itibarıyla başlattıkları grev nedeniyle tek kişilik hücrelere alınacaklarını da bildirdi. 

Açlık grevinin 40. gününde yine ailesine arayan Metin Uyar adlı tutsak, "Tecritle, insanların onuru, insanlığı, kimliği ayaklar altına alınmak isteniyor. Espiye Cezaevi'nde faşist bir yönelim var. Burada direk Kürt kimliğimize saldırıyorlar. Burada fiziki ve psikolojik işkence söz konusu. Arkadaşlarımızı hastaneye götürmüyorlar, Kürtçe kitaplar verilmiyor. Son birkaç gündür koğuşlarımıza baskın yapılıyor, arkadaşlarımız elleri kelepçelenerek götürülüyor. Birkaç arkadaşımız darp edildi ve rapor aldılar. Burada ölümün eşiğine gelmiş hasta arkadaşlarımız var" ifadelerine yer vermişti. GİRESUN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.