Essen DİTİB’e neden hevesli!

Dünya Haberleri —

8 Mart 2022 Salı - 20:00

Civan Akbulut

Civan Akbulut

  • MİT’in arka bahçesi gibi çalışan, ırkçı faaliyetleriyle gündemde olan DİTİB’in Essen’de belediyenin gençlik projelerinden pay alma girişimi tepki topluyor. 
  • Essen Uyum Meclisi Üyesi Civan Akbulut  “Kadroları aşırı sağcı Bozkurtlar olan DİTİB’i gençlik çalışmalarına dahil etmek vahim ve aşırı tehlikeli” uyarısında bulundu. 

BERDAN DOĞAN/FRANKFURT

Almanya’da yüzlerce camisiyle Türk Diyanet kurumuna bağlı çalışan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), camilerde Kürtlere karşı dua ediyor, Ermenilerin soykırımını inkar ediyor, Erdoğan muhaliflerini izliyor ve ihbar ediyor. Ancak buna rağmen Alman hükümeti tarafından desteklenmeye devam ediliyor. Sol Parti’nin soru önergesiyle Diyanet’in temsilcisi gibi çalışan DİTİB’in 2014-2017 yılları arasından federal hükümetten 8 milyon euroya yakın maddi destek aldığı ortaya çıktı. 2019 yılı itibarıyla ise ise alınan hibe 30 milyon euroya ulaşıyor. 

Haziran’da tekrar görüşülecek 

Almanya’nın Essen kentinde de DİTİB, gençlik kuruluşunun (Jugendhilfe) çalışmalarında resmi olarak kabul görmek istiyor. Civan Akbulut, Uyum Meclisi toplantısında DİTİB’in ırkçı faaliyetlerini ve karıştığı skandalları hatırlatarak, bu teklife karşı çıktı. Ardından ise yaptığı açıklamalarla konuyu kamuoyunun gündemine soktu ve önemli bir destek gördü. 14 Aralık’ta 2021’de Jugendhilfeausschuss Essen (Gençlik Yarıdımı Komitesi) DİTİB’in kentteki gençlik çalışmalarında kabul gören bir kuruluş olup olmayacağına karar verecekti. Ancak tepkiler nedeniyle önce konunun görüşülmesi 8 Şubat’a, ardından ise Haziran’a ertelendi. 

Arkasında kimler var!

Kürdistanlı, 21 yaşındaki Civan Akbulut, DİTİB’in gençlik projelerinde yer almasına ne kadar karşı çıktığını gazetemize anlattı. DİTİB kendisini din, eğitim, spor, kültür alanında çalışan, gençlere yardım eden serbest bir kuruluş gibi gösterdiğini ancak bunun doğru olmadığının altını çizen Akbulut, “Skandallara imza atıyor ve kesinlikle şeffaf değil. Kimlerin bu kurumun arkasında bulunduğunu ve hangi faaliyetlerin kim tarafından gerçekleştiğini kimse tam olarak bilmiyor” dedi. 

Skandalları diz boyu

DİTİB’in sayısız skandala imza attığını belirten Akbulut sözlerine şöyle devam etti: “DİTİB Kürtlere karşı camilerinde vaaz verdi. Ermenilere yönelik soykırım inkar edildi ve sanal ağlar üzerinden anti-Semitizm propagandası yapıldı. DİTİB imamlarının Türk istihbaratına bilgi verdiği, ihbarcı olduğu belgelendi. İnsanlar ispiyon edildi ve bu bilgiler Ankara’ya bildirildi. 

Kadroları Bozkurtlar

Çok sayıda haber de doğruluyor, DİTİB’in kadroları aşırı sağcı ve anti-demokrat olan Bozkurtlar. Böylesi bir kurumu belediyenin kabul görülen gençlik yardım çalışmalarına dahil etmek, vahim ve aşırı tehlikeli olur. DİTİB gençlik yardım çalışmalarında kabul gören bir kuruluş olmaya kesinlikle uygun değil.“

Açık tutum alınmalı

“14 Kasım’da uyum meclisi toplantısında DİTİB’e karşı eleştirel bir tutum alan tek kişiydim. Ancak ardından ciddi bir kamuoyu oluştu ve 32 kurum ortak bir açıklama yaparak DİTİB’e karşı uyarıda bulundu” diyerek ekledi: “DİTİB’e karşı açık pozisyon, tutum belirlediler.”

Belediye neden sessiz?

Tepkilere rağmen Essen Belediyesi’nin ise resmi bir açıklama yerine konuyu geçiştirmeye çalışmasını “üzücü ve kesinlikle yanlış sinyaller veriyor” diyerek eleştiren Akbulut, “Sonuçta DİTİB geçmişte ispiyonculuk, kışkırtma ve aşırı sağcı eğilimiyle gündem olmuştu. Böylesi bir konuya ilişkin kesin bir pozisyon belirlemek gerekiyor” dedi. 

Birçok kapı açılır!

“Eğer DİTİB, Essen kentinde gençlik yardımı alanında kabul gören bir kuruluş olursa, kendisine birçok kapı açılacaktır” diyen Akbulut şöyle devam etti: “Teklifi kabul görürse, kent siyasetinde tercih edilen bir pozisyona sahip olur. Birliklerin çalışmalarına dahil olabilir, belediye projelerine ortak olabilir. Bunu engellememiz gerekiyor.”

 

Ölüm tehdidi aldı

Almanya’da Kürt ve Alman siyasetçilerin de aralarında bulunduğu en az 24 kişi Türk milliyetçileri tarafından ölümle tehdit edildi. Konu Sol Parti tarafından meclise taşındı, hükümet  faşist örgütlenmelerin arttığı Almanya’da tehdit edilenlerin tehlikede olmadığını savundu. Eylül 2020’den bu yana Essen Uyum Meclisi ve NRW Eyaleti Uyum Meclisi üyesi olan Civan Akbulut da tehdit alanlar arasında. 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.