Fas’ta bilanço yükseldi: 2 bin 960 ölü

Dünya Haberleri —

El Huz depremi enkaz kaldırma çalışmaları

El Huz depremi enkaz kaldırma çalışmaları

  • Fas’ın Atlas Dağları’nın El Huz bölgesinde 8 Eylül gecesi gerçekleşen depremde ölenlerin sayısı 2 bin 960'a yükseldi. Kayıplar tespit eridikçe ölü sayısı da artıyor. 

Fas Hükümet Sözcüsü Mustafa Baytas, kabine toplantısının akabinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, depremde ölenlerin sayısının 2 bin 960'a yükseldiği bildirildi. Baytas, depremin bilançosundaki artışın ve ölü sayısının 2 bin 960'a yükselmesini kayıpların tespitine bağladı.
Sahadaki çalışmalar devam ederken, yıkılan evlerin sayımı sürecinin de çeşitli paydaşlar arasında koordineli olarak yürütüldüğünü kaydeden Baytas, hükümetin, hasarlı evlerle ilgili sayım işlemlerini gelecek ayın sonundan önce tamamlamayı umduğunu dile getirdi. Baytas, sayım sürecinin bitiminden sonra, bu eylül ayından itibaren ve bir yıl süreyle depremden etkilenen her aileye ayda 2 bin 500 dirhem (250 dolar) ödeme yapılacağını ifade etti.
Fas'ta 8 Eylül gecesi merkez üssü Marakeş kentine bağlı El-Huz bölgesi olan 7 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.
Resmi makamların açıklamalarında, bölgedeki nüfusun üçte ikisine tekabül eden 2,8 milyon kişinin depremden etkilendiği, yıkılan evlerin sayısının yaklaşık 60 bin olup, bunların yüzde 32'sinin tamamen, diğerlerinin ise kısmen yıkıldığı belirtilmişti. RABAT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.