Fransa’da askerlerden darbe bildirisi

Dünya Haberleri —

28 Nisan 2021 Çarşamba - 18:00

  • Fransa’da aralarında emekli generallerin de bulunduğu eski askerlerin Macron’a yönelik ‘Kaosu önle yoksa iç savaş çıkar’ mektubu ülkeyi karıştırdı. Fransız hükümeti metni imzalayanların cezalandırılacağını söyledi.

Aşırı sağcı politikacı Marine Le Pen'in de destek verdiği emekli generallerin ‘iç savaş’ uyarısı Fransa siyasetini karıştırdı. Aralarında 20 emekli generalin de bulunduğu yüze yakın subay ile binden fazla askerin imzaladığı mektupta, ülkenin belirli bölgelerinin İslamcıların kontrolüne geçtiğini iddia ediyor. Mektubun 60 yıl önceki başarısız darbe girişiminin yıldönümüne denk gelmesi dikkat çekti.  
 
Mektup ne diyor?
Mektup, Fransa Başkanı Emmanuel Macron’u, hükümetini ve milletvekillerini, “İslamcılık ve banliyölerdeki başıboş sürüler” de (yani Fransız şehirlerini çevreleyen göçmen varoşları) dahil, Fransa’yı tehdit eden “sayısız ölümcül tehlike” konusunda uyarıyor.
İmzacılar, tarihsel anıtlara ve Fransız tarihinin diğer sembollerine saldırarak bir “ırk savaşı yaratmaya çalışan belirli bir ırkçılık karşıtlığı türünün” toplumu böldüğünü iddia ediyorlar.
Hükümeti de önceki yıllarda düzenlenen “sarı yelekliler” protestolarını zalimce bastırmada seferber ettiği polisi günah keçisi haline getirmekle suçluyor. Mektup, “Artık kaybedecek zaman yok, aksi halde yarın bu büyüyen kaosa ve ölümlere iç savaş son verecek ve binleri bulacak bu ölümlerden siz de sorumlu olacaksınız” uyarısıyla bitiyor.

Bakan: Cezalandırılacaklar
Fransız askerlerin, ister görev başında ister yedek durumunda olsunlar, dini ve siyasi konularda kamuoyuna görüş açıklaması yasak. Bundan ötürü milletvekilleri, mektubu imzalayan subayların cezalandırılmasını talep ettiler.
Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ordunun "sorumsuzca siyasallaştığını" belirtti ve ekledi: “Yedekte olanlar için yaptırımlar yolda, görev başında olanlar içinse, genelkurmay başkanından kuralları uygulamasını istedim, yani onlar da cezalandırılacak.”
 
Darbenin 60. yıldönümünde
Sanayi Bakanı Agnes Pannier-Runacher ise, “de Gaulle’e karşı generaller darbesinin tam 60. yıldönümünde ayaklanma çağrısı yapan” bu generalleri “amasız fakatsız kınadığını” açıkladı. Başarısız olan bu darbe girişimine katılan generaller, o dönem bir Fransız kolonisi olan Cezayir’in bağımsızlık kazanmasını engellemeye çalışıyorlardı. 

Le Pen’den generallere çağrı
Öte yandan Marine Len Pen ise mektubu destekledi ve generallere “Fransa’nın kavgasına” katılma çağrısı yaptı. Le Pen’in çağrısı, Paris’in güneybatısındaki bir polis karakoluna karşı düzenlenen ve olası bir terör saldırısı olarak ele alınan ölümcül bıçaklı saldırı ile aynı gün geldi. PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.