Fransa’da yüzlerce gözaltı

Dünya Haberleri —

Fransa'da emeklilik reformuna karşı gösteriler

Fransa'da emeklilik reformuna karşı gösteriler

  • Hükümetin tartışmalı emeklilik reformunu meclisin onayı olmadan hayata geçirmek istemesi Fransa’da protestolara yol açtı. Paris'te en az 217 gösterici gözaltına alındı.

Paris’te hükümetin hayata geçirmek istediği emeklilik reformunu meclisi baypas ederek uygulamaya koyma girişimine karşı binlerce kişi gösteri yapıyor. Fransa’nın başkentinde düzenlenen protestolarda polis kaynakları gözaltına alınanların sayısını 217 olarak ulaştı. Akşam saatlerinde Concorde Meydanı'nda protestocular ateş yakarken polis göstericilere biber gazı ve su ile müdahale etti.
Nantes, Rennes, Lille, Grenoble ve Lyon gibi diğer kentlerindeki gösterilerde de polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Marseille kentinde birçok dükkan tahrip olurken çöp kovaları ateşe verildi.

Meclis onayı için ‘zaman kaybı’ dendi
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un hayata geçirmek istediği reform emeklilik yaşını 2030 yılına kadar kademeli olarak 62'den 64'e yükseltiyor. Hükümetin reform planını mecliste bir oylama olmadan hayata geçirme hamlesi ise Fransa'da vatandaşların öfkesini alevlendirdi. Fransa Başbakanı Elisabeth Borne Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada Anayasa'nın 49'uncu maddesinin 3'üncü fıkrasının kullanılacağını söyledi. Madde uyarınca yürütme organı olan hükümet, bir yasa tasarısının meclis oylamasına sunmadan yürürlüğe sokabiliyor. Ancak aynı madde muhalefet partilerine de gensoru önergesi verme hakkı tanıyor.
Başbakan Borne'un "175 saat parlamento oturumu yapıp hiçbir sonuç elde edememe riskini alamayız" sözleri muhalefet sıralarından yuh sesleri yükseldi. Merkez sağ muhalefet partisi Cumhuriyetçiler'den milletvekili Aurelien Pradie hükümetin atmak istediği adımın "ülkede demokratik bir kırılma" yaratma riski olduğunu söyledi.

Sendikalardan protestoyu büyütün çağrısı 
Fransa'da sendikalar protestoları daha da büyütme çağrısı yaptı. Fransa'da emeklilik reformu nedeniyle Ocak ayından bu yana tren seferleri, okullar, kamu hizmetleri ve limanlar grevlerden etkileniyor. Belediye çöp toplama işçilerinin grevi nedeniyle başkent sokaklarında biriken çöpün miktarı 7 bin ton olarak ifade ediliyor. PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.