Gazeteci Kadri Bağdu anıldı

14 Ekim 2021 Perşembe - 17:58

Kadri Bağdu anıldı

Kadri Bağdu anıldı

  • Adana'da katledilen gazeteci Kadri Bağdu, mezarı başında anıldı. 

Adana’nın Seyhan ilçesi Ova Mahallesi’nde 14 Ekim 2014'te bisikletle gazete dağıtımı yaptığı sırada katledilen Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu, Küçükoba Mezarlığı'ndaki mezarı başında anma etkinliği düzenlendi. Anmaya, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Bağdu ailesi, avukat Tugay Bek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eşbaşkanları Gülseren Tural ve Mehmet Karakaş, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Başkanı Avukat Yakup Ataş, Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) Eşbaşkanı Mehmet Mirza Kökli, Akdeniz Adana Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AATUHAY-DER) Eşbaşkanı Nimet Sezgin, Barış Anneleri ve gazeteciler ile çok sayıda kişi katıldı.

Bağdu'nun mezarına karanfil ile Xwebun ve Yeni Yaşam gazeteleri bırakılırken, anmada konuşan AYKAY-DER Eşbaşkanı Mehmet Mirza Kökli, Bağdu'nun bilinen faillerinin halen bulunup yargılanmadığını söyledi. Sadece gazete dağıttığı için Bağdu’nun katledildiğini ifade eden Kökli, katillerin yargılanması için mücadele edeceklerini kaydetti.

 
Bağdu’nun eşi Şemsa Bağdu, adalet taleplerini yenileyerek, katillerin yargılanmasını istedi.  
DFG Eşbaşkanı Serdar Altan ise dönemin Adana Valisi Mustafa Büyük'ün "Bu dosya kapanmayacak" demesinin üzerinden 7 yıl geçtiğini, ancak devletin katilleri yargılanmadığını belirterek, "Katilleri devlet tarafından korunuyor. Bunun ispatı da dosyanın 7 yıldır karanlıkta bırakılmasıdır" dedi. ADANA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.