Gazze için, Paris önerisi

Dünya Haberleri —

Gazze

Gazze

  • İsrail ve Hamas’a 142 güne kadar ateşkes ve 135 rehinenin serbest bırakılmasını içeren ‘Paris önerisi’ her iki taraf da kararsız.

İsrail, takas anlaşması önerisine Hamas Hareketi’nin yanıtını beklerken ve anlaşmanın yürürlüğe girmesi için uzun müzakereler gerekeceği tahmin edilirken, birkaç gün önce Paris’te ABD’li, İsrailli, Katarlı ve Mısırlı yetkililer aracılığıyla şekillendirilen öneriye ilişkin daha fazla ayrıntı ortaya çıktı. Öneriye göre Gazze’de yaklaşık 135 rehine için 142 güne kadar çatışmaların durdurulması öngörülüyor. Bu da her rehine için bir gün ateşkes, birinci ve ikinci aşamalar arasında müzakereler için ek yedi gün süre tanınması anlamına geliyor.

İsrail kaynakları, Netanyahu hükümetinin nihai pozisyonu belirlemeden önce Katar’ın önerisine Hamas’ın yanıtını beklediğini ve gerçek müzakerelerin başlamasının uzun zaman alacağına inandıklarını söylediler.

İsrail Güvenlik Kabinesi, cuma günü, kapsamlı bir toplantıda anlaşmayı tartışmış ve toplantı anlaşmanın şartları hususunda pek çok tartışmaya tanık olmuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve diğerlerinin tutumları, anlaşmayı mevcut haliyle geçirmenin zor olacağını gösterdi. Netanyahu oturumda kabul edilemeyecek üç şartın olduğunu söylemişti. Bunlar; Hamas’ı ortadan kaldırmadan savaşın durdurulması, binlerce ‘teröristin’ serbest bırakılması ve ordunun Gazze Şeridi’nden kalıcı olarak çıkması.

The Wall Street Journal, Hamas liderleri arasında anlaşmanın desteklenmesini engelleyen fikir ayrılıkları olduğunu söyledi. WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.