Gazze’de kırılgan ateşkes 

Dünya Haberleri —

8 Ağustos 2022 Pazartesi - 17:45

  • Gazze’de yaşanan 3 günlük çatışmaların ardından İsrail ile Filistinli İslami Cihad Hareketi arasında kırılgan bir ateşkes yapıldı. Pazar gecesi yerel saatle 23.30’da yürürlüğe giren ateşkesin başlamasından birkaç dakika öncesine kadar da İsrail ordusu, İslami Cihad’ın Gazze’deki mevzilerini bombalamaya devam etti.

 İsrail ordusu hava saldırılarını Gazze’den atılan “roket atışları” ile gerekçelendiriyor. Başbakan Yair Lapid bürosundan yapılan açıklamada ise “tüm ihlallere sert karşılık verme hakkını saklı tuttuklarını” bildirildi. İslami Cihad da ateşkesin yürürlüğe girmesiyle birlikte “düşmanlıkları durduracağını” belirtirken, “tüm saldırılara yanıt verme hakkını saklı tuttuklarını” ifade etti.

Siviller de hayatını yitirdi

Hamas’ın kontrolündeki bölgenin Sağlık Bakanlığı’na göre Pazar günkü İsrail hava saldırılarında 9’u çocuk en az 17 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail operasyonunun başladığı 5 Ağustos Cuma gününden Pazar gününe kadar ise 15’i çocuk en az 44 Filistinlinin öldüğü, 360’ının yaralandığı bildirildi. Sağlık Bakanlığı hava saldırılarında çok sayıda binanın tamamen yıkıldığı bilgisini verdi. 

İsrail saldırılarında İslami Cihad’ın komutanlarından Taysir El Cebari ve Halid Mansur’un öldürüldüğü bildiriliyor. Ayrıca Batı Şeria’daki İsrail operasyonlarında İslami Cihad üyesi olduğu öne sürülen 40 kişi gözaltına alındı. 

Bu çatışmalar Mayıs 2021’da Hamas ile İsrail arasındaki çatışmalardan bu yana en kanlısı oldu. 2021’de 11 gün süren çatışmalarda 260 Filistinli ve 14 İsrailli ölmüştü.  GAZZE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.