Gerillaya selam, KDP’ye öfke

Diaspora Haberleri —

19 Nisan 2022 Salı - 17:05

Fransa / Draguignan

Fransa / Draguignan

  • Avrupa'da yaşayan binlerce Kürdistanlı alanlara çıkarak Türk devletinin işgal saldırılarını ve KDP'nin ihanetini protesto etti. Gösterilerde gerillanın direnişi selamlanırken, KDP'ye de bir an önce ihanet çizgisinden vazgeçme çağrısı yapıldı.

 

Türk devletinin KDP ortaklığında Medya Savunma Alanları’ndaki Zap ve Avaşîn bölgelerine başlattığı operasyona tepkiler büyüyor. Avrupa’nın bir çok ülkesinde 50 kentte sokağa dökülen Kürtler ve dostları saldırıları ve KDP’nin ihanetini protesto etti. Eylemlerle Türk ordusunun ilk saldırı dalgasını kıran gerillanın mücadelesi sahiplendi. Binlerce kişinin katıldığı gösterilerde sık sık "Bijî HPG”, "Bijî Berxwedana Gerilla" ve “Bimre Xiyanet” sloganları atıldı.

FRANSA

Fransa’nın başkenti Paris ile Strasbourg, Draguignan, Montpellier, Bordeaux, Marsilya ve Rennes kentlerinde yapılan eylemlerde işgal saldırılarına tepki gösterildi. 

Berlin

ALMANYA

Almanya’da başkenti Berlin başta olmak üzere Frankfurt, Dortmund, Darmstadt, Kassel, Düsseldorf, Münih, Bonn, Köln, Lutzerath, Dresden, Freiburg, Bielefeld, Halle, Hannover, Mannheim, Göttingen, Saarbrücken, Leipzig, Magdeburg, Gießen, Kiel, Bremen ve Stuttgart’ta da eylemler yapıldı. KDP’nin tutumuna dikkat çekilen eylemlerde gerçekleştirilen operasyon kınandı. Gösterilerde Alman hükümetinin Türk devletine verdiği destek ile silah satışına da karşı çıkıldı.