Görevdeki işkenceciye aynı kentte ulaşılamıyor

29 Eylül 2022 Perşembe - 17:45

  • Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Menice-Şeyhmus Yılmaz çiftinin üzerine saldırtarak yaralanmaktan yargılanan davada hakkında yakalama kararı bulunan polis Serdar Gök'e ulaşamıyor.

 

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Bağlar ilçesinde polis Atakan Arslan’ı öldüren Muhammed Emin Cura’nın yakalanması için başlatılan operasyon sırasında evlerinin kapısı kırılan Menice ve Şeyhmus Yılmaz çiftinin üzerlerine köpek salınması sonucu yaralanmalarına dair görülen davada, sanık polis Serdar Gök'e ulaşamıyor. 31 Mayıs 2020'de yaşanan olaya dair köpek belletmeni olan polis Serdar Gök'ün "kamu görevini kötüye kullanarak kasten yaralama" suçundan yargılandığı davada, Gök hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 23 Mayıs'ta görülen duruşmada çıkarılan arama kararının gereğinin yerine getirilmesi için Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğüne bildirildi. Ancak Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü, hala Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünde görevinin başında olan Gök'e ulaşamadığını mahkemeye bildirdi. 

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğündeki görevinin başında olan Gök'ün yakalanması ve bir sonraki duruşmaya hazır edilmesi için Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi, tekrar zorla getirilme emri çıkardı. Mahkeme, Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğüne Gök'ün adresinin bulunmaması durumunda gerekli araştırmayı yaparak sanığı adres tespitinin yapılması yönünden müzekkere yazılmasına karar verdi. 

Köpekli saldırıya uğrayan Menice-Şeyhmus Yılmaz ile avukatları Selameddin Varol'un katılımıyla görülen duruşmada, mahkeme ayrıca olay yerindeki polislerin dinlenmesi yönünde karar aldı. 

Gök, ikinci köpekli saldırıyla da gündeme gelmişti. Menice-Şeyhmus Yılmaz çiftine köpekli saldırıdan 26 gün sonra Gök, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’e köpekle işkencede bulundu. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 26 Haziran 2020'de Amed'deki evine yapılan baskınla gözaltına alınan Çetin'in üzerine köpek salındı, Çetin çeşitli yerlerinden yaralandı. Gök hakkında bu suçtan dolayı Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "basit yaralamadan" dolayı dava açıldı. Gök'ün bu davadan yargılanmasına devam ediliyor.  AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.