Gülistan Doku için oturma eylemleri

Kadın Haberleri —

9 Eylül 2020 Çarşamba - 14:24

  • Ocak ayından bu yana kayıp Gülistan Doku için 4 kentte düzenlenen eylemlerde, Gülistan’ın kaybolmasında baş şüpheli olan Zaynal Abakarov’un ifadesinin alınmamasına tepki gösterildi.

Dersim’de Ocak ayından bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku için Dersim, Adana, İzmir ve İstanbul’da eylemler yapıldı. Gülistan Doku İçin Adalet Komisyonu’nun çağrısıyla dün akşam saatlerinde yapılan eylemlerde Gülistan’ın kaybolmasında baş şüpheli olan Zaynal Abakarov’un ifadesinin alınmamasına tepki gösterildi.
Önceki gün Dersim’de Seyit Rıza meydanında kızı Aygül Doku ile birlikte başlattığı oturma eyleminde polislerce gözaltına alındıkları sırada yerlerde sürüklendiklerini ve götürüldükleri hastanede telefonlarına el konulduğunu anlatan anne Bedriye Doku, tek amaçlarının kızlarını bulmak olduğunu ifade ederek, “Dayanacak gücüm kalmadı. Kızımı bir an önce ortaya çıkarsınlar” diye seslendi.

Polis, katili değil kızını soran anneyi aldı

İstanbul’daki eylemin adresi ise Kadıköy Süreyya Operası önüydü. Açıklamayı okuyan komisyon üyesi Hivda Selen, kızlarından haber alamayan anne Bedriye ile abla Aygül Doku’nun Dersim’de Seyit Rıza meydanında başlattığı oturma eylemine saldırılarak gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Selen, “Kadınlar kaybedilirken gözlerini ve kulaklarını kapatan erkek devlet ve kurumları, ‘Gülistan Doku nerede’ diye soran ailenin önüne barikat kurdu. Bir genç kadının akıbetini soran aile ve kadınların karşısına kuracağınız barikatları neden katillerin ve Zaynal’ın karşısında kurmadınız? Dün işkenceyle gözaltına aldığınız bir kadın katili değil, Zaynal değil. Gülistanı arayan ve soran Bedriye anneydi! Bizi Gülistanı sormaktan ve onu aramaktan vazgeçiremeyeceksiniz! Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.