HDP'den CHP'ye erken seçim önergesi

28 Aralık 2021 Salı - 17:30

HDP

HDP

  • CHP ziyaretinde konuşan HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, erken seçim önergesini sunduklarını ve  CHP’nin kendilerine en yakın zamanda dönüş yapmasını beklediklerini ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar beraberindeki heyetle birlikte Gelecek Partisi ve DEVA Partisi ziyaretlerinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi’ne geldi. Eşbaşkanlar Buldan ve Sancar'a, Eşbaşkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ile Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş eşlik etti. CHP Genel Merkezi’nde karşılanan HDP heyeti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından makamında karşılandı. Basına kapalı yapılan görüşme ardından HDP Eşbaşkanları Buldan ve Sancar ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ortak basın toplantısı düzenledi. 

Kılıçdaroğlu: Çözülemeyecek sorun yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaret için teşekkür ederek, başladı. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin kucaklaşmaya ihtiyacı var. Helalleşmeye ihtiyacı var. Kavgalardan çok acılar çektik, kavgayı değil barışı öncelemeyiz. Bir araya gelmeli, oturmalı ve konuşmalıyız. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Bütün sorunlar akıl, mantık, birikim ve ferasetle çözülebilir. Bu çerçevede Türkiye'nin sorunlarını masaya yatırdık. Sayın eşbaşkanlar düşüncelerini ifade ettiler. Biz kendi düşüncelerimizi ifade ettik. Ekonomiden söz ettik; esnafın, çiftçinin, emeklinin, ücretlinin sorunları masaya yatırıldı, tartışıldı. Elbette ki farklı görüşlerimiz var ama her görüş bizim için son derece değerlidir. Tekrar hoş geldiniz, teşekkür ederiz” dedi.

Buldan: Çoklu krizler var

 Ziyaretlerinin son aşamasına geldiklerini aktaran HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, şunları söyledi: “Temel konular bellidir. Acil çözülmesi gereken sorunlar bellidir. Türkiye’nin geçiş sürecinde yapması gerekenleri konuştuk. Bir kriz süreci yaşıyoruz. Sadece ekonomik değil, çoklu krizler yaşanıyor. Ekonomik, siyasal, sosyal, adalet ve hukuk krizi vardır. Bugün aynı zamanda Roboskî Katliamı'nın 10. yıl dönümü. Failleri henüz ortaya çıkmadı ve yargılanmadı. Yine Emine Şenyaşar bir adalet arayışı var. Aylardır bu arayış devam ediyor. Türkiye’nin bir anlayış ve yönetime ihtiyacı var. Erken seçim kararı ile birlikte Türkiye yeni bir yönetimi ve yeni bir anlayışı mutlaka görecektir. Diğer partilerle yaptığımız görüşmelerde de ifade etmiştik. TBMM’ye vereceğimiz ortak bir önerge ile erken seçim isteme talebini gündeme teklifimizi de sunduk Sayın Genel Başkana. Kendi aralarında istişare edecekler, bize en kısa zamanda görüşlerini bildireceklerdir. Bir kez daha Sayın Genel Başkana ve heyetine bizleri kabul ettikleri için ve önemli görüşlerini bizlerle paylaştıkları için çok teşekkür ediyorum. Bu ziyaretlerimiz önümüzdeki günlerde devam edecektir.” 

Sancar: Çıkış yollarını birlikte bulabiliriz

CHP’ye teşekkür ederek, söze başlayan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar ise şöyle konuştu: “Türkiye’de çoklu krizler sürecinde olduğu konusunda hemfikiriz. Bu krizlerden çıkış yollarını, en geniş istişare; diyalog ve tartışma yolu ile bulabiliriz. Eğer Türkiye'de demokrasi her alanda yok ediliyorsa bizim toplumsal zeminde ve muhalefet partileri arasında bunu canlandıracak yolları bulmak gibi bir görevimiz var. Biz ülkeye demokrasiyi getirmeyi vaat ediyorsak bunu öncelikle kendi ilişkilerimizde topluma göstermemiz gerekiyor. Öte yandan bu çoklu krizler bir yönetim krizidir ama aynı zamanda yönetim sistemi krizidir. Bu ikisini birlikte aşmak gerekiyor. Bu yönetimin gitmesi, aynı zamanda yönetim sisteminin değişmesinin de başlangıcı olacaktır. Erken seçim talebimizin temelinde de bu yatıyor. Seçimlere kadar da yapmamız gereken pek çok iş var. Seçim esaslı özellikle seçim güvenliği konusunu bugünden ortak çalışmalarla işleme gibi bir görevle karşı karşıyayız. İktidar ayrıştırarak, düşmanlaştırarak, kutuplaştırarak varlığını sürdürmek istiyor. Buna karşı bizim yapmamız gereken tam tersidir. Yani diyalog, müzakere, istişareyle toplumsal barışı kurabileceğimizi topluma göstermemiz gerekiyor. Muhalefetin tüm partilerinin ve güçlerini topluma verebilecekleri en büyük vaat, toplumu heyecanlandırabilecek en büyük söz, toplumsal barış birlikte kurabileceğimiz sözüdür. Farklılıklarımızı koruyoruz, ama toplumsal barışı sağlama konusunda ortak iradeye sahibiz mesajını verebildiğimiz ölçüde toplumdan da büyük bir karşılık alabileceğimizi biliyoruz. Bu nedenle bu görüşmelerin önemi büyüktür. Heyetler arası görüşmeler olarak devam edecektir. İhtiyaç halinde, başkanlar olarak bu görüşmeleri sürdürmek istediğimiz bir kez daha dile getirdik. Türkiye'nin sorunlarına birlikte çözüm aramamız lazım.”

HDP heyeti, ziyaret ardından CHP Genel Merkezi’nden ayrıldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.