HDP: Eşbaşkanlık değil, tekçilik suçtur!

Kadın Haberleri —

20 Ekim 2020 Salı - 17:03

  • HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, AKP-MHP erkek ittifakının büyük korku duyduğu kadın mücadelesine ve kazanımlarına özel olarak yöneldiğini belirterek, “Eşbaşkanlık suç değildir. Asıl bunu ortadan kaldırmaya çalışan hukuk dışı operasyonlar, tekçiliğin kendisi suçtur. Bu hesabı gaspçılardan mutlaka soracağız!” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan, Parlamento Kadın Grubu toplantısında konuştu. HDP’nin 8’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayarak konuşmasına başlayan Buldan, partisinin kadın mücadelesinin yüzlerce yıllık mirasını sahiplenerek kadınları bir araya getirmeyi başardığını belirtti. Kkadın kazanımlarını bu seviye ulaştırmanın kolay olmadığını ve bu uğurda bedeller ödendiğini, ödemeye devam edildiğini dile getiren Buldan, yaşamlarını yitiren Kürt kadın hareketi ve feminist hareketinin öncüleri ile cezaevlerinde bulunan kadın siyasetçileri selamladı.

İktidarın en büyük korkusu 

İktidarın en büyük korkusunun kadın mücadelesi olduğunu dile getiren Buldan, “Bu nedenle, AKP-MHP erkek ittifakı kadın mücadelesine ve kadın kazanımlarına özel olarak yönelmektedir. Gaspçı uygulamalarıyla eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık sistemimize saldırarak kadınları durdurmayı amaçlıyorlar. Hukuksuzca gözaltına alıp tutukladıkları eşbaşkanlarımızın dava dosyalarında ‘eşbaşkanlığı’ suç olarak göstermeye çalışıyorlar. Suçlular, yargıyı ele geçirmiş, bizi suçlu ilan etmeye kalkışıyorlar. Kars Belediye Eşbaşkanımız Şevin Alaca’nın gözaltına alınıp tutuklanması da bu saldırıların son halkası olmuştur” dedi.

Eşbaşkanlık suç değildir

Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradan diyoruz ki eşbaşkanlık suç değildir. Kadınların eşit temsiliyet hakkı asla ve asla suç değildir, olamaz da. Asıl bunu ortadan kaldırmaya çalışan hukuk dışı operasyonlar suçtur. Sizin bugün yaptığınız haksız ve hukuksuz operasyonlar birer suç aletidir. Tekçiliğin kendisi demokrasiye ve kadınlara karşı işlenen bir suçtur. Eşbaşkanlığı kaldırmaya çalışanlara hatırlatıyoruz: Siz aynı zamanda bunu yaparak kendi iddianamelerinizi yazıyor, kendi suç dosyalarınızı hazırlıyorsunuz. Gerçek adalet önünde kadınlara hesap vereceğiniz günler mutlaka gelecektir. Eşbaşkanlık makamını, halkın temsil mekanını fetihe gidenler, halk iradesinin kapısı önünde hırsızlık yapıp ardından namaz kılanlar üzerine çökülen her hakkın bir hesabı olduğunu asla unutmasın. Biz kadınlar o hesabı ahir zamana bırakmayacağız! Bu ülkeyi tek başkanlığa teslim etmeyeceğiz.”

Fincancı’yla dayanışma

Buldan, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın iktidar tarafından hedef gösterilmesine tepki göstererek, “Fincancı’nın bir kadın olması, insan onurunu ve yaşam hakkını esas alan bir hekim olması ve dünya çapında insanlık suçlarına ve işkenceye karşı etkin mücadele yürütmüş bir kadın olması tek adam iktidarını çok korkutmaktadır. Onlar da çok iyi biliyor ki bağımsız meslek örgütleri olduğu sürece bu iktidarın ürettiği tüm yalanlar bir bir suya düşmeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Erkek yargı

AKP iktidarı döneminde pandemi ile beraber kadına yönelik suçların da katlanarak arttığına işaret eden Eşbaşkan, İpek Er, Kadir Şeker, Gülistan Doku, Nadira Kadirova davalarını hatırlatarak, şöyle konuştu: “Kadın katiline, sırf kadın direndiği için ceza indirimi uygulayan yargı kadını koruyamaz. Öldürülmüş kadının hakkını değil de öldüren erkeğin hakkını gözeten yargı kadını koruyamaz. Yol ortasında bir kadına şiddet uygulayan erkeği engellemeye çalışan Kadir Şeker’e ibretlik ceza veren yargı kadını koruyamaz. AKP milletvekili ve üyelerinin isminin karıştığı kadın cinayetlerini soruşturamayan yargı kadınları koruyamaz. Nadira’nın sorulmamış hesabı, bir utanç vesikası olarak bu ülkenin boynundadır. Gülistan Doku’nun kaybedilmesinde etkin soruşturma yollarını açmayan, Dersim Pertek’te çocuk istismarlarına gizlilik kararı koyan, Siirt’te İpek Er’e tecavüz ederek genç yaşında ölümüne sebep olan Musa Orhan’ı tutuksuz bırakan yargı kadınları koruyamaz, bir devlet politikası olarak koruyamaz.”
Ekonomi, bütçe ve dış politikaya dair de partisinin eleştirilerini paylaşan Buldan, son olarak kadınlara “birleşelim” çağrısı yaptı. Buldan, “Değişimin gücü de, gereken cesaret de elbetteki biz kadınlardadır. Erkek siyaseti aşma gücü kadınlardadır. Bu faşist erkek ittifak karşısında gücümüzü birleştirdiğimizde yaşam kazanacak, özgürleşecek, gelecek kazanacak, ülke kazanacak. Kurtuluş kadınların güçlü ve kararlı birlikteliğindedir. Ne pahasına olursa olsun bunu mutlaka başaracağız, başarmak zorundayız” dedi. 

ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.