HDP’den işçilere destek ziyareti

3 Şubat 2023 Cuma - 17:45

HDP heyeti işçilerin direnişlerini sürdürdükleri fabrika önünde ziyaret etti.

HDP heyeti işçilerin direnişlerini sürdürdükleri fabrika önünde ziyaret etti.

  • HDP, işten çıkarılmalarına karşı eylem başlatan As Plastik işçilerine destek ziyaretinde bulundu. 

İstanbul/Esenyurt’taki As Plastik fabrikasında sendikal hakları için Petrol, Kimya ve Lastik Sanayi İşçileri Sendikası'nda (Petrol-İş) örgütlenen işçiler, patronun "yetki itirazını" geri çekmesi ve baskıların son bulması talebiyle 1 Şubat’ta iş bırakmıştı. Eylem sonrası işçilerden 30'u, "Kod 46" gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler, bunun üzerine fabrika önünde eyleme başladı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve beraberindeki heyet, işçileri, direnişlerini sürdürdükleri fabrika önünde ziyaret etti. İşçiler, HDP heyetini alkışlarla karşıladı. Gülüm, sendikalaşmanın bir hak olduğuna işaret ederek, işten çıkarmaların hukuksuz olduğunu söyledi. Gülüm, “Sendika, işçilerin ezilmemesi, bir araya gelmek, birlikte duruş sergilemek, insanca yaşamanın koşullarını sağlamak demektir. Örgütlüysek istediklerini yapamıyorlar. Bunun için sendikayı istemiyorlar" dedi.

Gülüm, işverenlerin "yetki itirazı"na tepki göstererek, şunları söyledi: "İşçiyi oyalamak için bunu yapıyorlar. ‘Üç, beş yıl mahkemede sürünür. Bu arada belki birileri vazgeçer. Bende bu arada sendikanın yetkisini düşürmüş olurum’ diyorlar. Bütün dertleri budur. HDP olarak bütün ezilenlerin yanında olduğumuz gibi sizin de yanınızda olmaya devam edeceğiz. Meclis'te, alanlarda, sokaklarda sizin direnişinizi tüm ülkeye duyurmaya devam edeceğiz.” İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.