HDP’li kadınların Serhed’deki ikinci günü

Kadın Haberleri —

8 Haziran 2021 Salı - 17:00

  • “Kadın yoksulluğuna hayır” kampanyasını sürdüren HDP Kadın Meclisi, Îdir’da kayısı bahçeleri ve şeker pancarı tarlalarında çalışan kadınları ziyaret etti. Yevmiyelerin henüz belli olmadığını belirten kadınlar, sigortasız, ucuz ve uzun çalışma koşullarını anlattı. 

ÎDIR

Kadınlar, “Önceki yılın ücretine göre olursa 110 TL karşılığında çalışıyoruz. Öğleye kadar harcadığımız emeğin karşılığı 70 TL. Tabii ki emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Ama geçimimizi sağlayabilmek adına mecbur çalışmak durumundayız” diyerek, sorunlarını dile getirdi.

Para erkeklere, iş bize

Pancar tarlasında çalışan kadınlar ise, sabah 05.00 ile öğleden sonra 14.00’e kadar çalıştıklarını kaydetti. “Biz kadınlar çalışıyoruz. Para erkeklere iş ise bize” diyen 40 yaşındaki kadın,  “Buradan eve gidiyorum ve evdeki bütün işleri yapıyorum. Hayvanlara besleme neredeyse her şey bizde” dedi.

Yetmiyor
 
Evin geçimini sağlamak için tarlada çalıştığını belirten bir diğer kadın ise, günde 70 TL aldığını ve çocuklarının ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını kaydetti. 14 yaşından beri tarlada çalıştığını belirten 23 yaşındaki başka bir kadın ise sadece tarlada değil birçok alanda kadınların sigortasız çalıştırıldığını hatırlatarak, “Sabah 05.00’de başlıyoruz öğleden sonraya kadar çalışıyoruz ve ancak 70 TL alıyoruz. Hiç bir ihtiyacımı karşılayamıyorum. Çünkü önceliği ailemin ihtiyaçlarına veriyorum. Aldığımız para yetmiyor.”

Ziyareti gerçekleştiren kadınlar, “Gelip gördük, gidiyoruz değil. Sorunlarınızı mecliste dile getireceğiz” dedi.

“Kadın Yoksulluğuna hayır” buluşmalarının Serhed bölgesindeki ikinci günü sona erdi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.