Hem oğlum hem yoldaşımdı

3 Haziran 2022 Cuma - 19:15

Asiye Doğal

Asiye Doğal

  • Cudi’de çıkan çatışmada şehit düşen Mehmet Halil Doğal’ın annesi Asiye Doğal, "Halil, çocuğum olmaktan ziyade benim yoldaşımdı. Gittiğinde üzüldüm ama haksızlığa karşı bir mücadele veriyordu" dedi. 

Sık sık askeri sevkiyatın yapıldığı Cudi Dağı, aylardır asker ablukasında. Yer yer çatışmaların yaşandığı bölgede, 23 Mayıs’ta YJA Star gerillası Narin Algün ve HPG’li Mehmet Halil Doğal şehadete ulaştı.  

Doğal Ailesi, 1983'te faili meçhul cinayetle devletle yüz yüze geldi, baskılar nedeniyle aynı yıl Şırnak’ın Dergûl beldesinden kent merkezine göç etmek zorunda kaldı. Devlet baskılarının sıkıyönetim uygulamalarıyla sürdürüldüğü 1996'da da Şırnak’ta dünyaya gelen Mehmet Halil Doğal da bu baskı ortamında büyüdü. Doğal da ailenin diğer üyeleri gibi devlet şiddetli ile erken yaşta tanıştı. Babası tutuklandı. Ailenin 4’üncü çocuğu Doğal, 2014'te HPG’ye katıldı. 

Annesi Asiye Doğal (50), oğlu Mehmet Halil Doğal’ı anlattı. Oğlunun, halkı için mücadele ettiğini ifade eden anne Doğal, “Oğlum haksızlığı ve zulmü hiçbir zaman kabul etmezdi. Yaşı küçük olmasına rağmen duyarlı bir çocuktu.

Kötülüğe tahammülü yoktu. Çok neşeli ve güler yüzlü bir çocuktu. Küçük yaşta Kürtler üzerindeki haksızlık ve adaletsizlikle tanıştı. Babası ve ağabeyi cezaevine girdikten sonra o da HPG’ye katıldı. Halil, çocuğum olmaktan ziyade benim yoldaşımdı. Gittiğinde üzüldüm ama haksızlığa karşı bir mücadele veriyordu. Halil’in izinde olmaya devam edeceğiz” dedi. 

Kürt halkının yıllardır saldırı, baskı ve zulümle karşı karşıya olduğunu söyleyen Doğal, şunları dile getirdi: “Çocukluğumdan beri zulüm sürüyor. Çocuklarımız da bu zulüm karşısında mücadele ediyor. Oğlum da bu zulmü kabul etmediği için mücadele etti. Adalet ve özgürlük talep ediyoruz.” ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.