Hewlêr kuyruğa girdi

Dünya Haberleri —

19 Ocak 2021 Salı - 17:05

.

.

  • Bağdat’ın ardından Hewlêr’e geçen Türk Savunma Bakanı Akar ve Genelkurmay Başkanı Güler, Mesud, Neçirvan ve Mesrur Barzani ile ayrı ayrı görüştü. Türk Savunma Bakanı, her üç görüşmede de KDP yöneticileri huzurunda şunu söyledi: "Aramızdaki iş birliğini güçlendirmeli ve PKK karşısında kararlı bir şekilde durmalıyız." Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bağdat ve Hewlêr’deki görüşmelerde PKK’ye yönelik yalanlarını sürdürerek daha fazla iş birliği istedi.

 

Güney Kürdistan’a işgal saldırılarını sürdüren ve bazı alanları da işgal altında tutan, Şengal ve Mexmûr’a hava saldırıları düzenleyen Türk devleti, Irak ve KDP yönetimindeki Federe Kürdistan’a daha fazla iş birliğini dayatıyor. Bunun için Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’i Bağdat ve Hewlêr’e gönderen Türk devleti, yeni dönemin işgal ve imha saldırıları planlamasını netleştirmeye çalışıyor. Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in de yer aldığı heyet ile Bağdat'ta önceki gün gerçekleştirdiği yoğun temaslarının ardından akşam saatlerinde Hewlêr’e geçti.

Önce Mesud Barzani

Bakan Akar, buradaki yoğun programlarına ilk olarak KDP Genel Başkanı Mesud Barzani ile görüşerek başladı. Hewlêr’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Akar, "Hem Iraklı kardeşlerimiz hem bölge halkı hem de Türkiye için sorunlarımızı görüşme fırsatı bulacağız. Sorunları birlikte çözebileceğimize inanıyoruz" diye konuştu. Bağdat'ta önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Akar, Cumhurbaşkanı Salih, Başbakan Kazımi, Savunma Bakanı Cuburi ve İçişleri Bakanı Ganimi ile bir araya geldiklerini hatırlattı. Görüşmelerin son derece olumlu geçtiğini savunan Akar, "Karşılıklı olarak genel ve bölge güvenliği konularında görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

Barzani uslu uslu dinledi

PKK'nın uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı yaptığı yalanını sıkılmadan tekrarlayan Akar,  Barzani’nin usul usul dinlemesi eşliğinde "PKK'nın gerçek yüzünü Irak'ta birçok kesim daha net bir şekilde görmektedir. PKK, bölge halkının da düşmanıdır. Bu terör örgütünün bölge halkını, Kürt kardeşlerimizi temsil etmediğini, aksine onları mağdur ettiğini yıllardır vurguluyoruz" diye konuştu.

Örtülü tehditte bulundu

"PKK'nın, eşittir YPG" olduğunu ileri süren Akar, şöyle devam etti: "Bizim Kürt kardeşlerimizle bir problemimiz yok. Bütün mücadelemiz terör örgütüne ve teröristlere karşı. Aramızdaki iş birliğini daha da güçlendirmeli ve terör örgütü PKK karşısında beraberce kararlı bir şekilde durmalıyız. Irak'taki her kesimin, Türkiye'nin dostluğunu kazanmanın kendilerine huzur ve refah getireceğini bilmesi gerekiyor. Amacımız birlik ve beraberlik içinde terör örgütü PKK sorununu ortadan kaldırıp sınır güvenliğimizi sağlamak ve komşularımızla huzur ve refah içinde yaşamaktır."

Sonra Mesrur Barzani

Bakan Akar ve Orgeneral Güler, görüşmenin ardından Başbakanlığa geçerek Mesud Barzani’ni oğlu olan Federe Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani ile bir araya geldi. Gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Akar, "Gerçekleştirilen samimi görüşmelerle açık olarak fikirlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı. İki günden bu yana olumlu ve yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Akar, "Ortak kültürümüz, tarihimiz ve komşuluk ilişkilerimiz bizlere önemli sorumluluklar yüklemektedir" demeyi de ihmal etmedi.

Basın kapalı devam etti

Mesrur Barzani ise Akar ve Orgeneral Güler'i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Görüşmeler, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

Son olarak Neçirvan Barzani

Bakan Akar ve Orgeneral Güler, Mesrur Barzani’den sonra Mesud Barzani’nin yegeni olan Federe Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Görüşmede Pêşmerge Bakanı Şoreş İsmail, Türk devletinin kadim dostlarından Kürdistan Bölgesi Dışilişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ve Savunma Bakanlığı yetkilileri de hazır bulundu. Haber hazırlanırken görüşme devam ediyordu.

HEWLÊR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.