Hollanda: Şiddeti ülkeme taşıma

Dünya Haberleri —

.

.

  • Erdoğan yandaşları ile bir grup ülkücünün Amsterdam’da seçmenlere saldırması Hollanda Temsilciler Meclisi'nin gündemine geldi. Hollanda hükümeti, "Gerginliğinizi ülkemizden uzak tutun" çağrısı yaptı.

Hollanda hükümeti Türkiye’deki gerilimli seçim atmosferinin ülkelerine ihraç edildiğini, seçmenlere gözdağı verildiğini söyleyip bunun “kabul edilmez olduğu" belirti. Pazar akşamı saat 21.00 sıralarında Amsterdam’daki RAI Kongre ve Fuar Merkezi’ndeki sandıkların kapanmasına kısa bir süre kala, kavga çıkmıştı. Amsterdam polisi, olağanüstü durum ilan ederek bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edilmişti. 
Amsterdam’da sandık başında yaşanan arbede ve kavga hakkında Temsilciler Meclisine bilgi veren Hollanda Sosyal İşler Bakanı Karien van Gennip, RAI’deki sandık başında 300 kişinin kavgaya karıştığını söyledi. Hollandalı bakan, farklı kesimler arasındaki kavgaya ilişkin resmi soruşturmanın devam ettiğini belirterek daha fazla ayrıntı vermedi. Kavga kültürünün, Hollanda’ya göre olmadığını vurgulayan van Gennip, “Sandıkta şiddet ve gözdağı kabul edilemez" dedi. Bakan van Gennip, Türkiye seçimlerinin çok gergin bir ortamda geçtiğini ve bu gerilimin Hollanda'ya ihraç edildiğini söyledi.

Bakandan yasalara saygı vurgusu
Oy kullanmanın temel bir hak olduğunu ve engellenemeyeceğini vurgulayan Hollandalı bakan, gerilimlerin, şiddet ve yıldırma olmaksızın, yasalara saygı çerçevesinde, "Hollanda usulü" ifade edilmesini istedi. Van Gennip, milletvekillerinin önerisi üzerine, Hollanda’da olduğu gibi, Türkiye’deki seçimler için mektupla oy kullanılmasının mümkün olup olmayacağını araştıracağını açıkladı.

Erdoğan rejimi sindiriyor
Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) Milletvekili VVD Milletvekili Bente Becker, Türkiye kökenli Hollandalıların "çok uzun süredir ve çok sık olarak Erdoğan rejimi tarafından etkilendiğini ve sindirildiğini" öne sürdü. Becker, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Osmanlı Ocağı üyelerinin kavgaya karıştığı iddialarına atıfta bulundu. İktidar partisi milletvekili, “Olaylarda AKP’nin militan şubesine bağlı kişilerin yer aldığına dair işaretler var. Bu kesinlikle mümkün olmamalı" diye konuştu.

Aşırı sağcı PVV ise, Türkiye seçimlerinin Hollanda ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını savunarak, bir daha izin verilmemesini önerdi. Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) kavgaya karışan Türkiye kökenli seçmenlerin “Hollanda vatandaşlığından çıkarılmasını ve ülkeden atılmasını” istedi. PVV Milletvekili Machiel de Graaf, sandık başında yaşanan kavganın faillerinin “ibret için Hollanda vatandaşlığından çıkarılmasını ve ülkeden atılmasını” istedi.
Bakan Karien van Gennip, aşırı sağcı partinin önerisine yanıt vermedi. LAHEY

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.