İki bin Êzîdî çocuk etkilendi

Dünya Haberleri —

31 Temmuz 2020 Cuma - 08:01

  • Uluslararası Af Örgütü, DAİŞ esareti sonrası Şengal’e dönen yaklaşık iki bin kadar çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlık sorunu yaşadığını belirterek uluslararası toplumu desteğe çağırdı.

Uluslararası Af Örgütü, DAİŞ çetelerinin Şengal’e saldırısı sonrası esir tutulan ve Şengal özgürleştikten sonra ailelerine geri dönen yaklaşık iki bin çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşadığını açıkladı. 

“IŞİD Şiddetinden Hayatta Kalan Êzîdî Çocukların Durumu” başlıklı 56 sayfalık raporda, DAİŞ tarafından esir alınan, işkence gören, savaştırılan, tecavüze uğrayan ve daha sonra YBŞ güçleri tarafından özgürleştirilmesi ile birlikte topraklarına dönen yaklaşık iki bin çocuğun yaşadığı sorunlar ortaya konuldu. 

Uluslararası Af Örgütü Kriz Müdahale Direktör Yardımcısı Matt Wells rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu çocuklar için geçmişin kâbusu geri çekilmiş olsa da zorluklar devam ediyor. Çok genç yaşta savaşın vahşetlerini yaşadıktan sonra geleceği inşa edebilmek için Irak yetkililerinin ve uluslararası toplumun acil desteğine ihtiyaçları var” diye belirtti.

Raporda özellikle, DAİŞ esareti altındayken cinsel şiddete maruz kalan, işkence gören, tecavüze uğrayan ve asker olarak savaştırılan çocukların durumuna dikkat çekildi. Bu çocukların “kabus, depresyon, geçmişi hatırlama, ortamdan izole olma, kimlik karmaşası” şeklinde travmalar yaşadığı belirtilen raporda, uluslararası topluma destek çağrısı yapıldı.

BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.