İngiltere kimi seçecek?

Dünya Haberleri —

  • İngiltere’de anketlerin iki kat faza oy alacağını söylediği İşçi Partisi, seçmenleri tekrar sandık başına çağırdı. McFadden; “Muhafazakârlara oy verirseniz hiçbir şey değişmeyecek” dedi.

İngiltere’de seçmenler bugün, 650 koltuklu parlamentoda kendilerini temsil edecek milletvekillerini belirlemek için sandık başına gidiyor. İlk sonuçların yerel saat ile 22:00’da açıklanması bekleniyor. Son anketler 14 yıllık Muhafazakâr Parti iktidarının  yapılacak bu seçimle sona ereceğini ve İşçi Partisi’nin iktidara geleceğini gösteriyor.

14 yıllık Muhafazakar iktidarın sonuna gelindiğini söyleyen İşçi Partisi'nin seçim kampanya koordinatörü Pat McFadden, "İngiliz halkının bedelini hâlâ ödediği ekonomik kaosu unutmayın. Muhafazakârlara oy verirseniz hiçbir şey değişmeyecek. Hiç oy vermezseniz ya da başka bir partiye oy verirseniz, Cuma günü uyandığınızda Rishi Sunak'ın bir kez daha 10 numaranın (başbakanlık) kapısından içeri girmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız” diyerek, seçmenleri oy vermeye çağırdı. İşçi Partisi lideri Starmer seçilmesi halinde ülkede değişim yaşanacağını, İngiltere’nin gerileyen kamu hizmetleri ve düşen yaşam standartlarının iyileştirileceği vaadinde bulunuyor.

Muhafazakâr Parti lideri Sunak ise, 20 aylık görev süresinde ekonomiyi COVID-19 ve Ukrayna'daki savaş gibi dış şokların ardından yükselişe geçirdiği ve Muhafazakâr seleflerinin yıllarca süren kargaşasına son verdiği konusunda seçmeni ikna etmeye çalışıyor. Sunak ayrıca, Starmer'in değişim vaadini uygulamak için vergileri artırması gerektiğini savunuyor.

İşçi partisi rekora gidiyor

Survation adlı kamuoyu araştırma şirketinin önceki gün sonuçlarını yayınladığı son anket, 650 koltuklu İngiliz Parlamentosunda İşçi Partisi’nin 484 koltuk kazanarak iktidar olacağını ortaya koyuyor. Bu sayının İşçi Partisi’ne, Tony Blair liderliğinde 1997’de 418 sandalye kazanılan seçimden daha büyük bir zafer kazandıracağı belirtiliyor.

Ülkede bir partinin iktidara gelebilmesi için 650 koltuğun en az 326'sını kazanması gerekiyor. Son 14 yıldır iktidarda olan Muhafazakârların ise sadece 64 sandalye kazanacağı tahmin ediliyor.

Irkçı Reform Partisi de yükselişte

Kıta Avrupası’ndaki birçok ülke gibi İngiltere’de de göçmen karşıtı siyasete destek var. Nigel Farage liderliğindeki göçmen karşıtı Reform Partisi’nin seçimi dördüncü sırada tamamlaması ve parlamentoya 7 milletvekili sokması bekleniyor.

2018'de Brexit Partisi adıyla kurulan küçük sağcı parti Reform, ülkede daha sert göç politikalarının uygulanması gerektiğini savunuyor. Farage, 2016’da yapılan referandumla İngiltere’nin AB’den ayrılmasında önemli rol oynayan, etkili bir siyasi figür olarak biliniyor.

İki kat fazla alacak

Son anketlerin ortalaması ise İşçi Partisi’ne desteği yüzde 40,7, Muhafazakâr Parti’ye yüzde 21,4, Liberal Demokratlar’a yüzde 10,8, Reform Partisi’ne yüzde 6,3, Yeşil Parti’ye yüzde 5,6, ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi’ne (SNP) ise yüzde 2,8 gösteriyor.

68 milyon kişinin yaşadığı İngiltere'de 2019'da yapılan son genel seçime katılım yüzde 67,3 olmuştu. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.