Irak kaosa sürükleniyor

Dünya Haberleri —

1 Ağustos 2022 Pazartesi - 19:15

  •  Irak’ta farklı siyasi görüşe sahip iki büyük Şii grubun iktidar çekişmesi ülkeyi kaosa sürüklüyor. Gerilimin sokağa taşınması iç çatışma endişesine yol açarken, Ordu’dan ise “tarafsızız” açıklaması geldi. 

Irak’ta meclisi işgal eden Sadr yanlıları ile karşıtlarının sokak gösterileri nedeniyle Bağdat ateş üstünde. 30 Temmuz Cumartesi günü parlamentoyu ikinci kez basarak süresiz oturma eylemi başlatan Sadr taraftarları, İran yanlısı Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı Muhammed Şiya es-Sudani’ye karşı çıkıyor. 

Sadr taraftarları, Sudani’nin adaylığının geri çekilmesini ve Irak Parlamentosu’nun feshedilmesini ve erken genel seçime gidilmesini talep ediyor. 

Parlamentoyu işgal eden göstericiler, “gerekirse bir yıl kalırız” diyor. Gösteriler nedeniyle resmi kurumlar tatil edilirken, meclis oturumları da ikinci bir karar kadar askıya alındı. 

Rakip konumdaki Koordinasyon Çerçevesi’nin taraftarları da dün Sadr yanlılarına karşı sokağa çıkmaya başladı. 

Sadr rejim değişikliği istiyor

Gösterileri ateşleyen Şii lider Mukteda es-Sadr, rejim ve anayasa değişikliği talep ediyor. Sadr ülkede yolsuzluğu, diktatörlüğü sona erdirene ve anayasa ile seçim sistemini kökten değiştirene kadar gösterilerin sürüceğini belirtiyor.

‘Kırmızı çizgi’ yanıtı

İran yanlısı Şii Koordinasyon Çerçevesi ise anayasa ile rejim değişikliğinin “kırmızı çizgileri” olduğunu açıkladı. Koordinasyon Çerçevesi, yaşanan mevcut durumun meşruiyet, anayasaya ve seçimlere karşı bir darbeye yol açmasından endişe ettiğini belirtilerek “Durum bize kanlı darbeleri hatırlatıyor” dedi. 

İç çatışma endişesi

İki büyük Şii grup arasındaki siyasi çekişmenin sokağa taşınmasının ülkede yeni bir iç çatışmaya neden olmasından endişe ediliyor. 

İtidal çağrıları faydasız 

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi ile Cumhurbaşkanı Berhem Salih tüm taraflara dialog ve iş birliği çağrısı yaptı. Kazimi, “fitne ateşi hepimizi yakar” uyarısında bulundu. ABD, Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler’den de taraflara itidal ve tansiyonu düşürme çağrısı yapıldı. Ancak bu çağrılar bir işe yaramıyor. 

Savunma Bakanlığı: Ordu tarafsız

Öte yandan son gelişmelere dair dün yazılı bir açıklama yapan Irak Savunma Bakanlığı ise, ordunun siyasete müdahalede bulunmayacağını ve tarafsız olduğunu, kamu düzeninin sağlanmasının güvenlik güçlerinin görevi olduğunu belirterek “Ordunun görevi Irak’ın egemenliğini düşmanlara karşı korumaktır” dedi.  BAĞDAT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.