Irak Sadr’a endekslendi

Dünya Haberleri —

Mukteda es-Sadr

Mukteda es-Sadr

  • Irak hükümetini yöneten Koordinasyon Çerçevesi, Sadr Hareketi’nin seçim kanunu tartışmalarına katılmaması için formül arıyor. İktidar yeni yapılacak Irak Seçim Kanunu’nu Sadr’ın en az sandalye kazanması üzerine kurgularken, seçim yasasında köklü değişiklik yapılması için baskı yapıyor.

Koordinasyon Çerçevesi koalisyonu, il genel meclisi seçimleri için yasa tasarısı sunarken, Şii partiler, her ilin bir seçim bölgesi kabul edilmesi ve bunun genel seçimlerle aynı zamanda yapılmasını öneriyor.

Irak hükümeti, 2013 yılından bu yana ilk kez bu yıl sonunda il genel meclisi seçimlerini onaylamak ve düzenlemek için son parlamento seçimlerinin yapıldığı mevcut seçim yasasında bazı değişiklikler yapacağını ve yasayı Temsilciler Meclisi’ne devredeceğini açıkladı.

Küçük bölge sistemi olmayacak

Koordinasyon Çerçevesi’nin üç üyesi, Şii partilerin çoğunluğunun, seçimler ve seçim sistemiyle ilgili tartışmalara asla Sadr’ı dahil etmeyi düşünmediklerini söyledi. Tasarıyı hazırlayan üyelere göre, yasa taslağında, Sadr ve bağımsız adayların çok sayıda sandalye kazanması ile sonuçlanan tüm maddeler, özellikle de çoklu küçük bölge sistemi tamamen çıkarılacak.

Bağımsızlar karşı

Bağımsız milletvekilleri, geçtiğimiz Pazartesi ilk okuması yapılan seçim yasasında yapılacak değişiklikleri onaylamadı ve ülkede demokrasinin korunmasını garanti eden alternatif bir taslak sunmak için birleşik bir muhalefet cephesi kurulması çağrısında bulundu. Milletvekilleri, oylamaya sunulan değişikliklerin demokrasiyi, seçimlere katılımı, adil rekabeti ve seçim sürecinin bütünlüğünü baltalayan tehlikeli yasal hükümler içerdiğini söyledi. Sivil toplumdan ve gelişmekte olan partilerden itirazlara rağmen, nüfuzlu güçler mevcut değişiklik formülünü geçirmekten geri adım atacak gibi görünmüyor. Bazı Koordinasyon Çerçevesi liderlerin korkuları, Sadr’ın pozisyonuna odaklanıyor. BAĞDAT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.