Irak'ta yeni ittifak kuruldu

26 Eylül 2022 Pazartesi - 19:00

  • Irak’ta hükümeti kurmak için Şii, Sünni, Kürt ve Hristiyan partilerinden oluşan yeni bir ittifak oluşturuldu. İttifakta, Sadr Hareketi ile Türkmenler yer almıyor.

 

Şii Koordinasyon Çerçevesi içinde yer alan Ulusal Hikmet Akımı’nın Basın Sözcüsü Fadi eş-Şammari, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Koordinasyon Çerçevesi ile Sünnileri temsil eden Egemenlik Koalisyonu ve Azim Koalisyonu, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Hristiyanları temsilen de Babiliyyun Koalisyonu'nun yer aldığı Devleti Yönetme İttifakı’nın kurulduğunu açıkladı. Şammari, bu ittifakta yer alan bileşenlerin ortak siyasi anlaşma imzaladığını da duyurdu.

Başbakan adayları Sudani

İttifakta yer alan Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayının Koordinasyon Çerçevesi üyesi ve eski Çalışma Bakanı Muhammed Şiya es-Sudani olduğu biliniyor. İran destekli Şii Koordinasyon Çerçevesi’nde Kanun Devleti Koalisyonu, Fetih Koalisyonu, Sadikun Grubu, Ulusal Güçler Birliği Koalisyonu ve diğer Şii siyasi gruplar yer alıyor. İran'a mesafeli ve Koordinasyon Çerçevesi’nin güçlü rakibi Şii Sadr Hareketi ve Türkmenler ise oluşturulan ittifakta yer almadı.

Yeter sayıyı bulabilecekler mi?

Yaklaşık 2 aydır toplanamayan meclisin bu hafta içerisinde toplanarak, cumhurbaşkanını seçmesi bekleniyor. Ancak cumhurbaşkanı adayının seçilmek için 329 üyeli meclisin en az üçte ikisinin (219) oyunu alması gerekiyor. Yeni ittifakın seçim için gerekli sayıyı tutturup tutturamayacağı ise belirsiz. Eğer yeni cumhurbaşkanı seçilebilirse, O da başbakan adayına hükümeti kurma görevi verecek. Irak'ta 10 Ekim’de yapılan genel seçimlerin üzerinden 11 ay geçse de henüz bir hükümet kurulamadı.  BAĞDAT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.