İran'da çocuklara yabancı dil yasağı

Dünya Haberleri —

.

.

  • İran Eğitim Bakanlığı'ndan bir yetkili yaptığı açıklamada, ülkesinin çocuklara İngilizce ve Arapça da dahil olmak üzere tüm yabancı dillerin öğretilmesini engelleme kararı aldığını söyledi. 

IRNA haber ajansı, İran Eğitim Bakanlığı yetkilisi Mesud Tahrani Farjad, "Anaokulu, kreş ve ilkokullarda yabancı dil öğretilmesinin yasak olduğunu, çünkü çocuğun İranlı kimliğinin bu aşamalarda oluştuğunu" belirtti.

Tek resmi dil Farsça
İran daha önce 2018'de ilkokul düzeyinde İngilizce öğretimini yasaklamıştı. İngilizce ortaöğretim düzeyinde öğretiliyor. Tahrani Farjad, "Yabancı dil öğretimi yasağı İngilizce ile sınırlı değil, Arapça dahil diğer dilleri de kapsıyor" açıklamasında bulundu.
Farsça, İran'daki tek resmi dildir ve diğer dillerden, özellikle de Arapça'dan ve biraz da İngilizce ve Fransızca'dan etkilenmiştir. İran Eğitim Bakanlığı, 2022 yılının Haziran ayında, "İngilizce dilinin tekelini ortadan kaldırmak" amacıyla, okullarda "deneme amacıyla Fransızca öğretilmeye" başlanması yönünde bir plan sundu. Hükümet geçtiğimiz eylül ayında, İranlı çocukların veya çifte uyrukluların, ülkenin eğitim müfredatını benimsemeyen yabancı okullara gitmesini yasakladı. Bu, Tahran'daki yabancı okullarda öğrencilerin sayısında keskin bir düşüşe neden oldu.
Tasnim Haber Ajansı'nın verilerine göre, İran genelinde 8’i Tahran'da olmak üzere 12 yabancı eğitim kurumu bulunuyor. Bu eğitim kurumları arasında Fransız, Alman, Hint, İtalyan ve Türk okulları yer alıyor. Yeni karar yürürlüğe girmeden önce bu okullara 2 binden fazla öğrenci kabul ediliyordu.
Aşırı muhafazakâr Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi döneminde, İranlı yetkililer toplumdaki Batılı tezahürlerle yüzleşmek için çaba harcıyorlar. Batılı tezahürlerin 1979'da İslam Devrimi'nin belirlediği ilkeleri baltaladığı düşünülüyor. TAHRAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.