İran'da gıdaya yüzde 300’lük zam!

Dünya Haberleri —

13 Mayıs 2022 Cuma - 17:15

.

.

  • İran'da yağ, yumurta, süt ve ekmek gibi temel gıda fiyatlarında yüzde 300'e varan zam yapıldı. Fiyatların 10 kat daha artmasının zaten yokluk içindeki İran halkını daha da zor duruma itmesi bekleniyor.

Zam paketi halkı paniğe sevketti. Zamlar gelmeden önce marketlerin önünde uzun kuyruklarda bekleyerek alışverişini yapmaya çalışan İranlılar, ülke çapında rafları boşalttı. Ülkede baget ya da sandviç ekmeği gibi çeşitlerin de fiyatı yükseldi ancak yetkililer halkın en temel günlük tüketim maddesi olan ekmek için uyguladığı fiyat desteğini kesmekten kaçınıyor.

Nasıl geçineceğiz?

İran rejiminin kötü ve baskıcı yönetimi nedeniyle son yıllarda gittikçe yoksullaşan halk son fahiş zamlara oldukça tepkili. 

Başkent Tahran'da ekmek satın almak isteyen öğretmen Farzaneh Bahtiyari "Nasıl geçineceğiz ve çocuklarımıza ne diyeceğiz? sorularıyla tepkisini dile getirdi. 

Makarna da lüks oldu

Tahranlı Hasan Şahbazade de halkın tasarruf edebilmek için uzun zamandır sofralarından et ve süt ürünlerini kestiğini söylerken ve "Şimdi de sofralarımızdan makarnayı mı keseceğiz" diye sordu. 

14 dolarlık yardım yetmez 

Zamların ardından hükümet durumu hafifletmek için harekete geçti. Yetkililer tüm vatandaşlara artan fiyatlar karşısında ayda 14 dolarlık ek ödenek sözü verdi. Ancak uzmanlar, yüzde 300'e varan zamlar karşısında 14 doların kimseye derman olmayacağı görüşünde.

TAHRAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.