İran ordusu tatbikata başlıyor

Dünya Haberleri —

İran Zırhlı Birlikleri tatbikat alanına taşınıyor

İran Zırhlı Birlikleri tatbikat alanına taşınıyor

  • İran ordusuna bağlı kara gücünün iki gün sürecek olan ‘İktidar 1042’ tatbikatı İsfahan’da başladı. 

İran’ın kara unsurlarının çatışma adaptasyonu ve zırhlı ve piyade gücünün test edileceği iki günlük tatbikatına başlandı. İsfahan’da, iki gün sürecek ‘İktidar 1402’ adlı yıllık tatbikatı İran’ın resmi ajansı Mehr tarafından duyuruldu. Gazze’deki savaşta taraf olduğunu gösteren Tahran için tatbikat bir gövde gösterisi olarak kabul ediliyor. 
Mehr haber ajansı, tatbikatlara katılacak güçlerin arasında piyade, topçu, hava kuvvetleri, insansız hava araçları (İHA), elektronik harp ve modern savaş araçları yer alacak diyen ordu  açıklamasını yayınladı. Söz konusu tatbikatta ordunun yaklaşan tehditlerle mücadelesinin ve kara kuvvetlerinin savaş planlamasındaki değişikliklere adaptasyonunun simüle edileceği kaydedildi.
İran ordusu, geçtiğimiz mart ayı başında, 20 Mart'ta başlayan yeni yıla günler kala ‘İktidar 1401’ tatbikatını gerçekleştirmişti. İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Komutanı Hüseyin Selami, İsrail ordusuna Gazze Şeridi'ne kara saldırısı başlatma yönündeki açıklamalarına meydan okudu. Böyle bir saldırı gerçekleşmesi halinde Gazze Şeridi topraklarının onları yutacağını vurguladı. Selami, ABD için de ‘yaktıkları ateşle yanacaklarını’ ifadesini kullanıp, Tahran’ın Washington’a yönelik suçlamalarını yineledi. TAHRAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.