İrlanda öl(dürül)en çocuklar için özür dileyecek

Kadın Haberleri —

13 Ocak 2021 Çarşamba - 19:00

  • İrlanda başbakanı, 1922-1998 yılları arasında Katolik kilise tarafından yönetilen evlerde yaşanan 9 bin çocuğun ölümüyle ilgili özür dileyecek. 

İrlanda’da 1922-1998 yılları arasında Katolik kilise tarafından yönetilen ‘bekar anne-çocuk evleri’nde 9 bin çocuğun korkunç yaşam şartları, şiddet yüzünden ölümünü ortaya koyan bir rapor kamuoyuna açıklandı.

‘Bekar anne-çocuk evleri’, genelde bekar olan ve hamile kalan kadınların gözlerden uzak bir şekilde doğum yapması için onlarca yıl boyunca kullanılmış.

Cork bölgesinde Bessborough’taki evlerden birinde 1943 yılında birinci doğum gününü göremeden ölen çocuk oranının yüzde 75 olduğu belirtiliyor.

Bu evlere özellikle tecavüze uğramış kadınlar ve zihinsel engellilerin getirildiği ve tecavüz sonucunda doğan çocukların sayısının çok yüksek olduğu da raporda yer aldı.
Raporda, kadınlara aşağılayıcı muamelelerde bulunulduğu ve yaygın olarak duygusal istismar edildiklerine dair kanıtlar bulunduğu ifade edildi.1970’lere kadar evlerde herhangi bir nitelikli sosyal hizmet uzmanı istihdam edilmedi ve kadınlar, diğer sakinlerle hikayelerini tartışmaktan caydırıldı.
Rapora ilişkin açıklama yapan Çocuk Bakanı Roderic O’Gorman, “Rapor onlarca yıl boyunca İrlanda’daki baskı politikası ve kadın karşıtlığının uygulanma boyutunu gözler önüne seriyor” dedi.

Mağdurlara tazminat

İrlanda Başbakanı Micheál Martin, bu hafta İrlanda tarihinin “zorlu ve utanç verici” bölümü için özür dileyecek.

Hükümet ise mağdurlara tazminat ödeyeceği, öldürülenlerin kimlik tespiti için de cenazelerin çıkarılacağını da açıkladı.

Rapor İrlanda’daki Katolik kiliselerdeki cinsel saldırılı, sübyancı rahipler ile pansiyonlara yerleştirilmiş kız çocuklarının kölelik düzeyinde çalıştırılması ya da evli olmayan kadınların doğurduğu çocukların illegal bir şekilde evlatlık verilmesine ilişkin hazırlanan raporlara ekleniyor. 

DUBLIN

İrlanda’da 1930 ile 1990 yılları arasında 50 binden fazla çocuğun ‘Evler’de doğduğu tahmin ediliyor.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.