İşgal ve tecrit kırılana kadar

Diaspora Haberleri —

30 Mayıs 2021 Pazar - 16:07

  • Avrupa kentlerinde bu hafta sonu da alanlara çıkan Kürdistanlılar Türk devletinin işgalci ve soykırımcı politikalarına tepki gösterdi, tecritin bir an önce kaldırılmasını istedi.

 

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostlarının faşist Türk devletinin işgal saldırılarına karşı tepkileri devam ediyor. Birçok merkezde düzenlenen eylemlerle tecrit ve soykırım saldırıları protesto edildi.

HAMBURG

Almanya'nın Hamburg kentinde Anti Faşistler tarafından organize edilen bir yürüyüş düzenlendi. İki koldan oluşan eylemin ilk kolu Türk Konsolosluğu önünde yürürken, diğer kol da Gansemarkt semtinde yürüyüşe geçti. Daha sonra birleşen iki kol, Sternschanze semtine doğru yürüyüşe geçti. Yol güzergahında bulunan Damtor cezaevi önünden geçen yürüyüşçüler, "Politik tutsaklara özgürlük" sloganı attı.

Yürüyüşte yapılan konuşmalarda, Türk devletinin işgal saldırıları kınanırken, gerilla direnişi de selamlandı.

HDP üzerinde devam eden devlet terörünün de kınandığı açıklamada, HDP bayrakları da taşındı.

STUTTGART

Almanya'nın Stuttgart kentinde Lautenschlagerstrasse’de başlayan yürüyüşe, MLPD, MLKP, SKB, Halkların Birleşik Devrim Hareketi gibi devrimci sol örgütler de destek verdi. Eylemde, KCK yürütme konseyi üyeleri için ABD tarafından konulan para ödülü, "KCK halktır halk burada" sloganları atılarak protesto edildi. 

NÜRNBERG