İşgalci 317 kadın kaçırdı

Kadın Haberleri —

27 Ekim 2020 Salı - 10:52

  • Kuzey-Doğu Suriye Kadın Meclisi, Türk devletinin işgal ettiği bölgelerde 3 yılda 53 kadının katledildiği ve 317 kadın da kaçırıldığını açıkladı.

 

Kuzey-Doğu Suriye Kadın Meclisi, Qamişlo’da  Türkiye ve ona bağlı çetelerin işgali altındaki bölgelerde kadınlara dönük ihlallerine ilişkin çalıştay düzenledi. Çalıştaya, Süryani Kadınları Birliği, Kuzey-Doğu Suriye Kadın Meclisi, Demokratik ve Yenilikçi Partisi Kadın Bürosu, TEV DEM Kadın Bürosu, İnsan Hakları Örgütü, Dışilişkiler Dairesi,  Federe Kürdistan Demokratik Özerk Yönetim temsilciliği, MSD Kadın Bürosu, Qamişlo Kantonu Kadınlar Komitesi, Suriye Kadın Meclisi, Êzidî Kurumu, Pêl Örgütü, Kongreya Star, Suriye Gelecek Partisi ve siyasi parti üyesi kadınlar katıldı.

Yapılan bir dakikalık saygı duruşu ardından Kuzey-Doğu Suriye Kongreya Star Koordinasyonu üyesi Siham Emokê, katılımcıları selamladı. Türk devletinin Suriye’ye yönelik savaşına müdahalesinin olumsuz sonuçlar getirdiğini belirten Emokê, “Türk devletinin ihlallerine hala çözüm bulunamadı.  Türkiye Suriye’yi Osmanlı dönemindeki haline çevirmek istiyor” dedi.

Örgütlü kadınlar hedef alınıyor

Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Siham Dawud ise konuşmasında, “İşgalci Türk devleti kadına dönük terörünü sürdürüyor. Her gün cinayet, cinsel istismar, tutuklama ve zorla göç ettirme olaylarını duyuyoruz. Örgütlü kadınların hedef alınması ile özgür kadın iradesi kırmak isteniyor. Kuzey-Doğu Suriyeli kadınlarda Erdoğan fobisi var. Erdoğan, Suriye krizinin çözümünü esas alan Demokratik Özerk Yönetimi’nden korkuyor” ifadelerini kullandı.

Türk devleti savaş suçu işliyor 

Cizre Bölgesi İnsan Hakları Örgütü Eşbaşkanı Evin Cuma da kadınlara dönük toplumsal ihlallere dikkat çekerek, Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’de işgal ettiği bölgelerde kadınlara dönük savaş suçları işlediğini, binlerce insanın göç etmesine neden olduğunu, sivillere dönük ağır ve yasaklı silahlar kullandığını, yüzlerce sivili katlettiğini ve bölgelerin alt yapısını talan ettiğini  ifade etti. Cuma, Serêkaniyê, Efrîn ve Girê Spî’de demografik yapının da değiştirildiğini söyledi.

3 yılda 53 kadın katledildi

Türkiye ve çetelerin 2018-2019-2020 yıllarında kadınlara dönük birçok suç işlediğini vurgulayan Cuma, “3 yıllık süre içerisinde kadınlara dönük 53 cinayet, 128 yaralama, 61 cinsel istismar suçu belgelendi. 5 kadın işkence ve vahşi saldırılar nedeniyle yaşamına son verdi. 317 kadın kaçırıldı ve fidye karşılığında bırakıldı. Serêkaniyê, Girê Spî ve sınır bölgelerinde 23 kadın öldürüldü, öldürülenlerden 2’si cinsel istismara maruz bırakıldı. 60 kadın gerçekleştirilen bombardımanlarda yaralandı, 12 kadın kaçırıldı” diye belirtti.  QAMİŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.