İşkenceciler Soysuz’un korumasında

15 Eylül 2020 Salı - 18:31

  • İşkenceyle gündemden düşmeyen Urfa TEM Şube Müdürlüğü’nün işkencehaneye dönüştüğünü belirten HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, “İşkenceciler sırtını İçişleri Bakanı’na dayıyor” dedi. 

 

Urfa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şubesi bir kez daha işkenceyle gündemde. Viranşehir’de 4 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra TEM Şube’ye götürülen Mehmet Sait Yardımcı (60), Hamdullah Esen (55) ve Tayip Temel (52), geçtiğimiz günlerde avukatları aracılığıyla yoğun işkenceye maruz kaldıklarını açıkladı. Gözaltı süreleri iki kez uzatılan yurttaşlar, önceki gün çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.  

Söz konusu TEM Şubesi, daha önceki yıllarda da benzer birçok işkenceyle gündeme gelmişti. Bunlardan birisi, Ceylanpınar’da 22 Temmuz 2015’te 2 polisin şüpheli bir şekilde öldürülmesinden sonra gözaltına alınan dört kişinin karşı karşıya kaldığı işkenceydi. Bir süre tutuklu kalan dört genç hakkında yargılama sonucu beraat kararı verilirken, işkence yapan polisler hakkında şu ana kadar herhangi bir işlem yapılmadı. 

Halfeti’nin Dergili Mahallesi’nde 18 Mayıs 2019’da çıkan çatışma sonrası olayla bağlantıları oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 55 kişi de yoğun işkenceye maruz kalmıştı. Yaylak Jandarma Karakolu bahçesinde elleri arkadan bağlanarak, yüz üstü yatırılmış şekilde fotoğrafları basına yansıyan 55 kişi, TEM Şube’de tutuldukları süre boyunca elektrik, darp ve cinsel organlarını sıkma gibi işkencelere maruz kaldıklarını ifade etmişti. 

Kamuoyundaki tepkiler ve Urfa Barosu’nun girişimleri sonucu bazı polisler hakkında soruşturma başlatılırken, haklarında soruşturma başlatılan 37 kişi hakkında “takipsizlik” kararı verilmişti. 13 kişinin tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasında ise dört kişi tahliye olmuştu. 

 Sistematik işkence var

 Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, TEM Şube’deki durumun sistematik bir hal aldığına dikkati çekti. İşkencenin yanı sıra gözaltındakilere zorla kimi ifadelerin imzalatılmaya çalışıldığını kaydeden Sürücü, “Viranşehir’de gözaltına alınan üç kişiye işkence yapıldı. Bu işkence vakaları ilk değil” dedi. Önceki yıllarda gündeme gelen işkence olaylarını anımsatan Sürücü, “Kadınlar tecavüz ile karşı karşıya kaldı. Sonuç ne oldu; adaletsizlik, hukuksuzluk, ahlaksızlık ve vicdansızlık oldu” ifadelerini kullandı. 

İşkencehaneye döndü

 İşkencenin insanlık suçu olduğunu vurgulayan Sürücü, “Ama işkence Urfa’da hala devam ediyor. Zincirleme bir işkence sistemi var. Ama kimse Urfa’da yaşanan bu işkenceyi görmek istemiyor. Bir inceleme yapılmıyor. İşkence ile insanlara suç yaratmaya çalışıyorlar” diye konuştu. Sürücü, hükümet yetkilileri tarafından kimi zaman dile getirilen “işkenceye sıfır tolerans” ifadelerine işaret ederek, “Öte taraftan işkenceciler korunuyor. İşkenceciler hakkında açılan soruşturmalar ise takipsizlik ile sonuçlanıyor. İşkenceciler sırtını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dayıyor. İşkence görmezden geliniyor. Talimatla insanlara işkence yapılıyor” şeklinde konuştu. 

Urfa TEM Şube’nin işkencehaneye döndüğünü kaydeden Sürücü, şöyle devam etti: “Kürt denildi mi işkence devreye konuluyor. İşkenceyi Kürtleri iradesiz bırakmanın bir yöntemi olarak yapıyorlar. Bu insanlık suçuna karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz.”  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.