İsrail Suriye’yi yine vurdu

Dünya Haberleri —

Şam'a İsrail hava saldırısı

Şam'a İsrail hava saldırısı

  • İsrail’in işgal altında tutuğu Golan tepelerine gerçekleşen füze saldırısı ardından, İsrail de Suriye’ye top atışı ve SİHA ile misilleme yaptı. 

Sabah erken saatlerde açıklama yapan İsrail ordu yetkilileri, Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece Golan Tepeleri'ne altı roketin fırlatılması üzerine Suriye topraklarının hedef alındığını kaydetti. Açıklamada, Suriye'deki roketatarların topçu atışları ve insansız hava araçları ile vurulduğu, Suriye ordusuna ait bir yerleşke, askeri radar sistemi ve topçu mevzilerinin de hava saldırılarıyla hedef alındığı ifade edildi.
Golan tepelerinin İsrail’in bir parçasıymışçasına yapılan açıklamada, ‘kendi toprakları içinde olan olaylardan Suriye devletini sorumlu tuttuğu ve İsrail'in egemenliğini ihlal edecek hiçbir girişime izin vermeyeceği’ belirtildi.

Şam yakınlarında patlamalar
Suriye medyası Şam'ın yakınlarında patlamalar olduğunu ifade ederken, Suriye Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, hava savunma sistemlerinin İsrail'den gelen saldırılara karşılık verdiğini ve İsrail'den ateşlenen bazı füzelere müdahale edildiğini kaydetti.
Suriye topraklarından Golan Tepeleri'ne ateşlenen füzelerin herhangi bir hasara yol açmadığı ifade edilirken, İsrail ordusu füzelerden üçünün "İsrail'in kontrol ettiği" toprakların tarafına geçtiğini, ikisinin boş araziye düştüğünü, üçüncüsüne ise hava savunma sistemleri ile müdahale edildiğini belirtti.
Lübnan merkezli Al Mayadeen televizyonu, füzelerin sorumluluğunu İran destekli Kudüs Tugayları'nın üstlendiğini ifade etti.

Mescid-i Aksa’nın misillemsi mi?
Sınır aşan karşılıklı füze saldırıları, İsrail güvenlik güçlerinin, Ramazan ayı sırasında, İsrail'in Kudüs kentinde bulunan Mescid-i Aksa'da Filistinlilere şiddetli müdahalede bulunması sonrasında geldi. Suriye ile İsrail arasındaki saldırılar aynı zamanda, İslamiyet'teki Ramazan ayı, Yahudilik'teki Hamursuz Bayramı ve Hristiyanlık'taki Paskalya'nın denk geldiği günlerde meydana geldi.
Suriye'nin bir parçası olan Golan Tepeleri, 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda İsrail tarafından işgal edilmiş ve 1981 yılında da Tel Aviv tarafından ilhak edildiği açıklanmıştı. Tek taraflı bu ilhak uluslararası toplum tarafından tanınmıyor. TEL AVİV

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.