İstanbul’da 8 kişi tutuklandı

Dengbêj Xalide

Dengbêj Xalide

  • İstanbul’da gözaltına alınan Dengbêj Xalide’nin de aralarında olduğu 24 kişiden 14’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı; 8 kişi ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı, iki kişiye ev hapsi verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 12 Mayıs’ta İstanbul, Amed, Siirt ve Erzincan’ın da aralarında olduğu birçok kentte yapılan eş zamanlı baskınlarda en az 25 kişi gözaltın alınmıştı. Soruşturmaya gizlilik kararı getirilirken, İstanbul Adliyesi’nde savcılığa çıkarılanlar hakkında dört gün ek gözaltı süresi alınmıştı. Mezoptamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçısı Dengbêj Xalide ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) çalışanı Münevver İlgin’in de aralarında olduğu kişilerin Jandarmadaki ifadelerinin tamamlanması ardından savcılık, İl Jandarma Karakolu’na gelerek, gözaltında tutulanların ifadelerini almıştı. Savcılık ifadeleri tamamlandıktan sonra gözaltında tutulan Semra Yıldız, serbest bırakılmıştı.

Savcı, aralarında Xalide ve İlgin’in de olduğu 14 kişiyi adli kontrol şartıylaserbest bırakılması, 10 kişinin ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanması istemiyle İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti. Hakimlik, Xalide ve İlgin’in de aralarında olduğu 14 kişi hakkında adli kontrol şartıyla serbest bırakılması, 8 kişi hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanması, iki kişi hakkında da ev hapsi kararı verdi.

Savcılık ifadesinde Xalide’ye, HDP’nin düzenlediği etkinliklerde söylediği şarkıları dijital medyada paylaşmasından dolayı “örgüt propagandası” suçlaması yöneltildi. Xalide’ye ayrıca Zeynep Kınacı’ya (Zîlan) dair söylediği şarkıya ilişkin, “Örgüt üyesinin şarkısını neden söyledin?” sorusu yöneltildiği öğrenildi. Ayrıca  2016'da bir gizli tanığın verdiği ifadede, Xalide’nin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği’nden (MED-DER) sorumlu olduğu iddia edilirken, bunun da soruşturma dosyasına eklendiği belirtildi. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.