İtalya’da Meloni başbakan

Dünya Haberleri —

.

.

  • İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella beklendiği gibi dün aşırı sağcı Giorgia Meloni’ye hükümeti kurma görevi verdi. Meloni, İtalya’nın ilk sağcı kadın başbakanı oluyor.

İtalya'da 25 Eylül'de yapılan genel seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın yeni hükümetin kurulmasına yönelik parlamentoda temsil edilen siyasi parti gruplarıyla başlattığı siyasi istişareler dün tamamlandı.

İstişareler çerçevesinde parlamento başkanları ve muhalefette yer alan partilerle görüşen Mattarella dün de son olarak genel seçimleri kazanan Giorgia Meloni liderliğindeki sağ ittifakın temsilcilerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de kabul etti. Görüşme ardından Meloni, sağ ittifak içinde ortaklık yaptığı Lig Partisi lideri Matteo Salvini ve Forza Italia lideri Silvio Berlusconi'yi yanına alarak basın açıklaması yaptı.

Meloni, "Cumhurbaşkanıyla mümkün olan en kısa sürede yeni bir hükümetin kurulması konusunda hemfikiriz. Bütün merkez sağ koalisyonu, hükümeti kurma yetkisi verilecek kişi olarak beni önerdi” ifadesini kullandı. Sağ ittifakın, parlamentonun hem üst kanadı Senato hem alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde mutlak çoğunluğa sahip olması sebebiyle, Meloni'nin yeni hükümeti rahat bir şekilde kurması bekleniyor. ROMA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.