İttifak değiştirmekte kararlı

6 Ocak 2023 Cuma - 18:00

Emek ve demokrasi bloğu

Emek ve demokrasi bloğu

  • İktidarın saldırılarının, toplumun tamamına, demokrasiye, özgürlüklere ve tüm bileşenlerine yönelik olduğunu belirten Emek ve Özgürlük İttifakı, ortak mücadeleyle bu saldırıları durdurabileceklerini söyledi. 
  • İttifak, "Kendimize, mücadele deneyimlerimize, tarihsel mirasımıza, halkımızın değişim talebine güveniyoruz. Tek adam rejiminden kurtuluş  için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız ve değiştirmekti kararlıyız" dedi. 

Emek ve Özgürlük İttifakı, cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayını belirleme sürecinde ilkelerine uygun, mutabakatla belirlenmiş ortak aday seçeneğine daha yakın olduğunu ilan etti.  

Emek ve Özgürlük İttifakı, bileşenlerinin genel başkanları, eşbaşkanları ve sözcüleri, önceki gün İstanbul'da toplandı. İttifak bileşenleri, toplantıya dair "Saldırılara meydan okuyoruz: 2023’ü siyasi değişimin yılına dönüştüreceğiz" başlığıyla açıklama yaptı. Açıklamada, "Alınteriyle geçinmeye çalışan emekçilerin, baskı ve şiddete meydan okuyan kadınların, özgür bir gelecek düşleyen gençlerin, özgürlük mücadelesi yürüten tüm kimliklerin, eşit yurttaşlık isteyen Alevilerin, demokrasi ve eşitlik mücadelesi veren Kürtlerin; ezilen tüm halkların mücadelesi mücadelemiz, talepleri taleplerimizdir. Bu saldırılar, toplumun tamamına, demokrasiye, özgürlüklere ve bizlere yöneliktir. Ortak mücadeleyle bu saldırıları durdurabileceğimizi biliyoruz. Kendimize, mücadele deneyimlerimize, tarihsel mirasımıza, halkımızın değişim talebine güveniyoruz. Türkiye’nin baskıcı bir tek adam rejiminden kurtuluşu için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız ve değiştirme konusunda kararlıyız" denildi. 

Demokratik siyasete baskılar

Türkiye'nin tarihinin en önemli seçimlerinden birine demokrasinin, hukukun, hak ve özgürlüklerin lağvedildiği koşullarda girildiğine dikkat çekilen açıklamada, demokratik siyasete yönelik baskıların artarak devam ettiği belirtildi. Açıklamada, şunlar hatırlatıldı: 

* 6,5 milyondan fazla yurttaşın oyunu alan, Meclis’in 3. büyük partisi olan HDP’ye yönelik iktidar ve ortaklarının yürüttüğü kapatma davası, dava öncesi 15 üyesi bulunan Anayasa Mahkemesi'nin başkanı dâhil 7 üyesinin muhalefetine rağmen oy çokluğuyla hesaplarına geçici bloke kararı alındı ve siyasi hesaplarla seçim arifesinde karar aşamasına getirildi. 

* Demokratik Bölgeler Partisi’nin Eşbaşkanı Keskin Bayındır’ın yanı sıra üye ve yöneticileri hukuksuz şekilde tutuklandı. 

* HDP ve DBP belediyelerine dönük kayyum gaspları sürüyor. 

* İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu siyasi yasaklı hale getirilerek, HDP belediyelerinden sonra İstanbul Belediyesi'nin de kayyumla gasp edilmesinin hazırlıkları sürüyor. 

* Gözaltı, tutuklama, saldırılar, sansür ve para cezaları ile özgür basın çalışamaz duruma getirilerek toplumun tüm itiraz mekanizmaları felç edilmeye çalışılıyor. 

* Kobanê kumpas davası, Gezi davasında verilen cezalar, grev yasakları, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasını onaylayan Danıştay kararı örneklerinde de görüldüğü üzere yargı, iktidar tarafından siyasi bir araç olarak kullanılıyor. 

* Bir avuç sermayedar ve iktidar eliti karlarına kar katarken, ekmeğimiz her geçen gün daha da küçülüyor. İşçiler ve emekçilerden sonra emekliler de açlığa mahkum edildi.

Umutsuzluğa yer yok

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın iktidarın, kendi koltuğunu korumak için hedef aldığı tüm kesimlerle omuz omuza mücadele içinde olduğunun bir kez daha ilan edildiği açıklamada, toplumsal muhalefetin tüm güçleri, ayrılıkları bir kenara bırakıp, iktidar baskısı ve şiddetine, yoksulluğa ve geleceksizliğe karşı tek ses olmaya davet edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Umutsuzluğa yer yok. EYT’lilerin ısrarlı ve kitlesel mücadelesi sonuç verdi. Beakeart işçileri yasakları fiili grevle delerek mücadelenin yolunu açtı. Kadınlar yurdun dört bir yanında yürüttükleri 'her çocuğa bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek' kampanyası sınırlı kazanımla da olsa sonuç verdi. Yeni yıla Adana Saya işçileri ve Gaziantep döküm işçilerinin ücret artışı talepli yerli ve mülteci işçilerin ortak eylemleriyle girdik." 

Birlikte değiştirelim

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın 'Yoksulluğa, Savaşa, Baskılara Dur Diyelim' şiarıyla 15 Ocak Pazar günü İstanbul Kartal Meydanı’nda ilk ortak mitingini düzenleyeceği hatırlatılan açıklamada, "Bu mitinge baskıcı ve halk düşmanı tek adam rejimini, bu adaletsiz düzeni 'Birlikte Değiştirelim' diye haykıracağız. On binlerin katılımıyla, milyonların taleplerini haykıracağız. Toplumsal muhalefetin tüm güçlerini bu sesi birlikte yükseltmeye, mitingi 2023 yılında yaşanacak siyasi değişimin şölenine dönüştürmeye çağırıyoruz" denildi. 

Ortak aday seçeneği

Toplantıda, bu yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine kapsamlı değerlendirmelerde bulunulduğu kaydedilen açıklamada, şunlar ifade edildi: "Türkiye’nin tek adam rejiminden kurtulması, yeni dönemde emeği ve özgürlükleri savunan güçlerin en kuvvetli şekilde temsili için olası yol ve yöntemleri, hazırlıklarımızı, hamlelerimizi gözden geçirdik. Gelişmeler, Türkiye’ye köklü bir demokratik dönüşüm dayatmaktadır. İttifak olarak tarihi sorumluluğumuzun farkındayız ve Türkiye’nin mevcut koşullardan kurtulması için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye her zamankinden daha kararlıyız. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayımızı belirleme sürecinde ilkelerimizle uygun, mutabakatla belirlenmiş ortak aday seçeneğine daha yakın olduğumuzu ilan ediyoruz. Değişim isteyen ve topluma karşı sorumluluk duyan ve başta muhalefet olmak üzere bütün toplumsal güçleri de bu tarihi sorumluluğun gereği olarak hem cesur olmaya hem de açık ve şeffaf bir şekilde sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. 

Belirsizlik ortamı siteniyor

Parti kapatma, siyasi yasaklama senaryoları, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda anayasanın ihlal edilebileceğine ilişkin ortaya çıkan güçlü işaretler, imalar ve gelişmeler gösteriyor ki, Türkiye sadece baskı ve saldırılarla değil aynı zamanda büyük bir belirsizlik ortamında seçime götürülmek isteniyor. Bu vesileyle bir kez daha haykırıyoruz: Halk iradesine ve seçimlere müdahale anlamına gelecek olan HDP’ye dönük kapatma davası bir daha açılmamak üzere ortadan kaldırılmalı, her tür siyasi yasak ve kayyım uygulamaları derhal sona erdirilmelidir." 

Seçim güvenliği seferberliği

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın, seçim güvenliği konusunda ise yalnız kendi bileşenleri değil, tüm demokratik kurum ve kuruluşlarla ortak harekete hazır olduğunun altı çizen açıklamada, şunlar belirtildi: "Şu ana kadar bu yönde olumlu adımlar atıldığını ve halkın iradesinin sandığa tam yansıması için gerekli önlemlerin alınmaya çalışıldığını görüyor ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Seçim güvenliği için tüm halkımız görev almalı, şimdiden seferber olmalıdır. Şimdiye kadar Ankara, İzmir, Adana, İstanbul, Dersim başta olmak üzere pek çok kentte düzenlediği ortak çalışmalar ve halk buluşmaları Emek ve Özgürlük İttifakı’nın potansiyelini, halkımızın güven ve beklentisini göstermektedir. En temel siyasi sorumluluklarımızın başında bu potansiyelin siyasi ve toplumsal karşılığını yaratmak gelmektedir. İttifak adına, emeğin değerleri ve özgürlüklerle örülü bir gelecek isteyen tüm yurttaşlarımıza bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; gelin, birlikte değiştirelim!" İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.