Kadın Daire Başkanı Abdurrahman!

13 Eylül 2020 Pazar - 15:33

  • Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumunun değişmesinin ardından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na  Abdurrahman Şahin isimli ‘erkek’ atandı. 

 

AHMET KANBAL - MA/MARDİN

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 16 Kasım 2016’da kayyum olarak atanan eski Mardin Valisi Mustafa Yaman tarafından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na getirilen Mehtap Bingül, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi tarafından görevden alındı. Hakkında başlatılan iç soruşturma neticesinde görevden alınan Bingül’ün daha sonra ailesine ait daireleri yüksek bedellerle belediyeye kiraladığı ortaya çıkmıştı. 19 Ağustos 2019’da belediyeye ikinci defa kayyum olarak atanan Mustafa Yaman, HDP döneminde Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na getirilen Gülizar İpek’i memuriyetten men ederek, yerine yeniden Bingül’ü getirildi. Yaman yerine Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyumu olarak atanan Mahmut Demirtaş, Bingül’ü yaptığı usulsüzlüklerden dolayı görevinden aldı. Bingül’ün görevden alınmasının ardından Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapan Abdurrahman Şahin getirildi. Şahin aynı zamanda Kültür, Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanı olarak da görevlendirildi. 

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bir erkeğin getirilmesini değerlendiren Gülizar İpek, bir erkeğin atanmasının kayyum zihniyeti ile atılmış bir adım olduğunu söyledi. Kayyumların kadın kazanımlarına dönük saldırıları başından bu yana takip ettiklerini dile getiren İpek, “Halkın iradesinin gasp edilerek kayyum atanmasının ardından ilk saldırıya uğrayan alanlar kadınların olduğu alanlar oldu. Yeni atanan kayyumun icraatlarından da anladığımız kadarıyla bu saldırılar devam edecek. Kadın biriminin başına bir erkeğin atanması, orada yürütülecek faaliyetlerin hangi zihniyet ile yapılacağının açık bir göstergesi. İsmi üstünde Kadın Hizmetleri Daire Başkanlığı ve burada kadınlara dönük bir hizmet ortaya konacak. Kadınlar için politikalar üreten bir alana erkek atanması kadınları esas almayan kadın düşmanı cinsiyetçi politikaların sonucudur. Biz bu erkek egemen zihniyetle mücadele ediyoruz” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.