Kadın Üniversitesi istemiyoruz

Kadın Haberleri —

18 Ocak 2021 Pazartesi - 14:09

  • Türk Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep T. Erdoğan’ın, talimatını verdiği kadın üniversitelerinin 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na eklenmesine tepkiler yükseliyor.

Kadınların "KadınÜniversitesiİstemiyoruz" diyerek sosyal medyada başlattığı kampanya Türkiye gündeminde dördüncü sıraya kadar yükseldi. Kadınlar,  “Kadın üniversiteleri açmak isteyenlere soruyoruz; kadınları kamusal yaşamdan kopararak mı kadınların güvenliğini sağlayacaksınız? Kadınları ötekileştirmekten vazgeçin artık” diyerek tepki gösterdi.

Japonya'daki Mukogawa Kadın Üniversitesi, 27 Haziran 2019’da Erdoğan'a Fahri Doktora Unvanı verdi. Erdoğan buradaki konuşmasında, "Japonya'da 800 üniversitenin 80 tanesi kadın üniversitesi. Bu bizler için çok anlamlı. Bizde böyle bir şey yok, olması halinde de neler olur o ayrı bir soru işareti. Japonya bu noktada çok önemli bir örnek. Japonya'daki 80 kadın üniversitesini büyükelçime görev veriyorum, incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını inşallah atacağız" dedi. Erdoğan, 3 Temmuz 2019'da Uluslararası öğrenciler mezuniyet töreninde konuştu ve YÖK'e kadın üniversitesi konusunda çalışma yapması gerektiğini belirtti. Resmi Gazete Cumhurbaşkanlığı 2021 Programı'nda "Kadın Üniversiteleri" kurulacağı bilgisi resmi olarak da paylaşıldı.

 HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.