Kadınlar 25 Kasım’a çağırıyor

Kadın Haberleri —

15 Kasım 2020 Pazar - 18:00

  • Farklı sloganlarla ama aynı taleplerle 25 Kasım’da alanlarda olmaya hazırlanan kadın örgütleri, birlikte mücadelenin önemine vurgu yaptı.

ZEMO AĞGÖZ
MA/ANKARA

Türkiye ve Kürdistan’daki kadın örgütlerinin, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne hazırlıkları sürüyor. Çeşitli etkinliklerle bir araya gelen kadınlar, hangi taleplerde bulunacaklarına karar kılıp, 25 Kasım’a dair sloganlarını belirledi. Ankara’daki kadın örgütleri de Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla, “Emeğimizden, kimliğimizden, birbirimizden, mücadelemizden, sokaklardan vazgeçmiyoruz” sloganıyla sokaklarda olacak. 
25 Kasım öncesi Platform’da yer alan kadın örgütleri, hazırlık süreçlerini ve kadın mücadelesini anlattı.
 
‘Yaşamı tercih ediyoruz’

Halkevci Kadınlar, 25 Kasım’da “Hayatlarımızdan ve birbirimizden vazgeçmiyoruz, yaşamak istiyoruz” sloganıyla alanlarda olacak. Aysun Gençtanır, karar kıldıkları “Yaşamak istiyoruz” sloganıyla nasıl bir yaşam istediklerini tariflemeye çalıştıklarını dile getirdi.
Kadınların, yaşamla ölüm arasında bir tercihe zorlandığını dile getiren Gençtanır, “Biz yaşamı tercih ediyoruz ve mücadeleyi büyütüyoruz. Kadınlar birbirinden vazgeçmiyor” dedi. 
Halkevci Kadınlar olarak erkek şiddetine karşı mücadele üzerinden mahalle buluşmaları yaptıklarını ifade eden Gençtanır, şu çağrıyı yaptı: “Pandemi koşullarında dahi birbirimizden vazgeçmediğimizi bir kez daha göstermek için tüm kadınları neredeyse orayı 25 Kasım alanına çevirmeye, sokaklara çağırıyoruz. O gün tüm kentler mora boyanacak.”