Kadınlar güvende değil

Kadın Haberleri —

13 Kasım 2020 Cuma - 18:00

  • Ayrıldığı erkek tarafından katledilen Tuğba Tokbaş için eylem yapan kadınlar, "Pandemide de, depremde de biz kadınlar hiçbirimiz güvende değiliz. Yasaları uygulayın" dedi.

Pamukkale Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Tuğba Tokbaş, çarşamba akşam saatlerinde Denizli’deki evinde Eray Hakver tarafından katledildi. Kadınlar Birlikte Güçlü, İzmir’de bir araya gelerek Tokbaş şahsında kadın katliamlarını protesto etti.
Kadınlar adına açıklamayı okuyan Deniz Uslu, kadınların pandemide de, depremde de güvende olmadığını söyledi, kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin artmasındaki en büyük sebeplerden birinin cezasızlık politikası olduğunu belirtti. Kadınların bu cinayetlerin ve cinayetlerle sırtı sıvazlanan erkek egemenliğinin peşini bırakmayacağını dile getiren Uslu, “Şiddet önlenebilir. Kadın cinayetleri önlenebilir. Gerekli yaptırımlar ve caydırıcı cezalar uygulansın. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı kanun uygulansın. Biz hayatlarımıza sahip çıkmak için de, katledilen her bir kadının hesabını sormak için de sokaklarda olacağız, meydanlarda olacağız, adliye salonlarında olacağız. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz" dedi.

İzmit’de kadın katliamı

İzmit’te yaşayan Veysel Özkan, dün gece saatlerinde boşanma aşamasında olduğu 44 yaşındaki Serap Özkan’ın evine gelerek, yanında getirdiği pompalı tüfekle önce Serap’ı ardından da 26 yaşındaki oğlu Suat Özkan’ı vurdu. Özkan ardından da intihar etti. Her üç cenaze de morga kaldırıldı.

İZMİR/İZMİT

 

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.