Kadınlar için umut vadediyor

Kadın Haberleri —

21 Ekim 2022 Cuma - 19:15

Cemile Baklacı ve Dilek Başalan

Cemile Baklacı ve Dilek Başalan

  • Mor Dayanışma Sözcüsü Cemile Baklacı ve Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Türkiye halklarına ve kadınlara umut vaat ettiğini söyledi. 

ERDOĞAN ALAYUMAT / İSTANBUL

Mor Dayanışma Sözcüsü Cemile Baklacı ve Kadın Zamanı Derneği Başkanı Dilek Başalan, Emek ve Özgürlük İttifakı'nın Türkiye halklarına ve kadınlara umut vaat ettiğini söyledi. Baklacı, "Kadınlar ve feminist hareketler bu ittifakın doğal bileşini" derken; Başalan ise "Kadınların sözünü kadınlarla konuşup, tartışan ve bu sonuçla adım atacak olan bir ittifak değerlidir" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Emekçi Hareket Partisi (EHP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’ndan (SMF) oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı 25 Ağustos’ta kuruluşunu ilan etti. İttifak, 24 Eylül’de açıkladığı deklarasyonla ise Kürt sorunundan ekolojik yıkıma, demokrasi sorunundan emeğinin sömürülmesine, kadın kırımına kadar ülkede yaşan pek soruna çözüm perspektifi sundu. İttifakın açıkladığı deklarasyonda, kadınlara yönelik sistematik erkek şiddetine de dikkat çekilerek, kadın katliamlarına karşı kapsamlı bir mücadelenin şart olduğu kaydedildi. İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden geçerli hale getirilmesi ve uygulanmasının ise cinsiyet eşitliği önündeki tüm engellerin kaldırılması için ilk acil adım olduğunun altı çizildi. 

Kadın kurumlarıyla ittifak ve deklarasyonun kendileri için önemini konuştuk. 

Hepimiz için çıkış yolu

Mor Dayanışma Sözcüsü Cemile Baklacı, Erdoğan'ın gitmesi üzerine kurulu bir seçim ittifakı olan Millet İttifakı'na mahkum olmadıklarını belirterek, “Kötünün iyisi gibi, ‘yeter ki Erdoğan gitsin gerisini sonra düşünürüz’ gibi kaba bakışın kendisi çok tehlikeli bir bakış. Emek ve Özgürlük İttifakı, hepimiz açısından başka bir çıkış yolunu göstermesi açısından umut olmuştur” dedi. 

Kadınlar doğal bileşen

Kadın özgürlük mücadelesi açısından ittifakın bir heyecan yarattığını sözlerine ekleyen Baklacı, “Eşitlikçi ve özgürlükçü bir bakış hem bileşenlerin kendi programlarında ve hem de açıklanan programda var. Ancak bununla yetinemeyiz. Bir masa etrafında oturarak ‘kadınlara bunu vaat ediyoruz’ biçimi ile değil, doğal bileşeni olarak görülmeli. Sokakta inşa olacak çalışmaların dilinden, bundan sonra oluşacak tüm talep ve söylemlerin oluşmasına kadar erkek egemen zihniyetin tüm biçimlerinden sıyrılmak için ittifak bir fırsat olarak görülmeli" diye konuştu. Kadın ve feminist hareketin bu ittifakın doğal bileşeni olması gerektiğini vurgulayan Baklacı, “Bu ittifakın özneleri bizleriz. Biz farklı bir toplum inşası için ciddi mücadele yürüterek, sokakta kavga ederek ve bedeller vererek bu sürece geldik. Bunun bir kazanımla sonuçlanmasına ihtiyacımız var” dedi.